[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 216
36 823
113
Beléptünk a közös NATO új német vezetésű légvédelmi rendszerébe.
ÉN azt remélem távlatilag (de minél előbb), hogy legalább részleges ABM védelmünk is legyen a nemzeti fegyvernemi komponensek (MISTRAL, NASAMS és jelenleg még KUB) mellett.
Egyébként kíváló döntés volt.
ICBM elleni védelem a büdös életbe nem tudnánk magunknak összerakni, szóval ez szükséges.
SRBM-el ellen tényleg kellene valamilyen rendszer, de az is elég távlatinak tűnik jelen anyagi helyzetben.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 927
8 293
113
ICBM elleni védelem a büdös életbe nem tudnánk magunknak összerakni, szóval ez szükséges.
SRBM-el ellen tényleg kellene valamilyen rendszer, de az is elég távlatinak tűnik jelen anyagi helyzetben.
Én úgy gondolom, hogy a rendszerben lévő PATRIOT komplexumok a megfelelő rakétával részleges védelmet jelentenek, az ARROW-ról nem is beszélve, ami egy anti-rakéta zsidó rendszer. Még volt lehetőségem LeBourget-n megnénzni a mock-up-ot. Sok infot nem adtak ki róla..
 
  • Tetszik
Reactions: bel

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 927
8 293
113
Én úgy gondolom, hogy a rendszerben lévő PATRIOT komplexumok a megfelelő rakétával részleges védelmet jelentenek, az ARROW-ról nem is beszélve, ami egy anti-rakéta zsidó rendszer. Még volt lehetőségem LeBourget-n megnénzni a mock-up-ot. Sok infot nem adtak ki róla..
A kérdés, hogy a rakétavédelmi rendszereket hol állítanák fel...
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 949
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 216
36 823
113
A kérdés, hogy a rakétavédelmi rendszereket hol állítanák fel...
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Amúgy pont arról szuóltak a hírek hogy az amcsik megfúrták hogy németek Arrow 3-at vegyenek, szüval lehet hogy saját fejlesztés lesz. Szerintem MBDA-vel van egyedül esély belátható időn belül eredményt elérni az ASTER-re alapozva.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 216
36 823
113
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Amúgy pont arról szuóltak a hírek hogy az amcsik megfúrták hogy németek Arrow 3-at vegyenek, szüval lehet hogy saját fejlesztés lesz. Szerintem MBDA-vel van egyedül esély belátható időn belül eredményt elérni az ASTER-re alapozva.
aster-30-block-2-bmd-01.jpg


Íme a MBDA ICBM elleni rendszere: az ASTER Block 2 BMD egészen "űrrakétás" lett az eredeti ASTER-hez képest.
Szóval ha ARROW-3 nem lehet/nem akarják megvenni, akkor ezt kell tovább fejleszteni. Remélem a németek nem a DIEHL-lel akarnan nulláról fejlesztetni valamit, mert abból (sokáig) nem lesz semmi. Ráadásul a teszthez nagy hatótávolságú ballisztikus rakéta kell, amit elfoghat - németeknek nincs is ilyen...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Bleroka

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 547
5 196
113
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Szerintem ezt félreérted. Én is olvastam, hogy a rakéta elrepül 2400 km-re, de ez nem jelenti azt, hogy ennyi a védett terület. Az ennek a töredéke. Csak gondolj bele: egy 1000 km-ről kilőtt rakéta esetén hogyan érne ide az ellenrakéta 2400 km-ről.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 216
36 823
113
Szerintem ezt félreérted. Én is olvastam, hogy a rakéta elrepül 2400 km-re, de ez nem jelenti azt, hogy ennyi a védett terület. Az ennek a töredéke. Csak gondolj bele: egy 1000 km-ről kilőtt rakéta esetén hogyan érne ide az ellenrakéta 2400 km-ről.
Az igaz, hogy pontosan nem tudjuk hogy ez az emlegetett 2400 km mire is vonatkozik. Várhatóan kelet-németországba raknák le valahol a rendszert nem Portugáliában, vagyis kevesebb mint 700 km-re tőlünk (pl. Lipcse Bp. 644km légvonalban)...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 927
8 293
113
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Amúgy pont arról szuóltak a hírek hogy az amcsik megfúrták hogy németek Arrow 3-at vegyenek, szüval lehet hogy saját fejlesztés lesz. Szerintem MBDA-vel van egyedül esély belátható időn belül eredményt elérni az ASTER-re alapozva.
Ezt az Arrow 3-ast megfúrást kvázi azért nem értem, mert az EU-nak (és a NATO EU szövetségeseknek) van annyira erős ereje, hogy együttes fellépéssel ezt megakadályozza. Egyébként is, ha már letolták a németek torkán a F35A-t minimál mennyiségben, akkor az izraelieknek meg engedélyezni kéne az exportot. (tudom naív vagyok, mert hiszek az UNIO-ban és az együttes EU fellépésben, de ez most tényleg összeurópai érdek (- MDBA).
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 216
36 823
113
Ezt az Arrow 3-ast megfúrást kvázi azért nem értem, mert az EU-nak (és a NATO EU szövetségeseknek) van annyira erős ereje, hogy együttes fellépéssel ezt megakadályozza. Egyébként is, ha már letolták a németek torkán a F35A-t minimál mennyiségben, akkor az izraelieknek meg engedélyezni kéne az exportot. (tudom naív vagyok, mert hiszek az UNIO-ban és az együttes EU fellépésben, de ez most tényleg összeurópai érdek (- MDBA).
az izraeliek adnák, csak az USA állítólag nem hagyja... (az Arrow 3 fejlesztést nagy részt az amcsik fizették katonai segélyként...)

 
  • Tetszik
Reactions: endre

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 547
5 196
113
Az igaz, hogy pontosan nem tudjuk hogy ez az emlegetett 2400 km mire is vonatkozik. Várhatóan kelet-németországba raknák le valahol a rendszert nem Portugáliában, vagyis kevesebb mint 700 km-re tőlünk (pl. Lipcse Bp. 644km légvonalban)...
Ez egy nagy teljesítményű rakéta, ami ahhoz kell, hogy viszonylag nagy magasságban el tudja fogni az ellenséges rakétát. Ezért messze elrepül. A hatásos lőtávolsága viszont valószínüleg csak pár száz kilométer lehet. Hogy pontosan mennyi azt szerintem mostanában nem fogjuk megtudni.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Aladeen

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 090
10 300
113
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Amúgy pont arról szuóltak a hírek hogy az amcsik megfúrták hogy németek Arrow 3-at vegyenek, szüval lehet hogy saját fejlesztés lesz. Szerintem MBDA-vel van egyedül esély belátható időn belül eredményt elérni az ASTER-re alapozva.
He?
Lerakod Kőszegre és a másik fél indít három rakétát Szabadkáról Debrecenre (Kecskemétre, Hódmezővásárhelyre) akkor az egész nem ér egy kalap krumplit sem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 216
36 823
113
He?
Lerakod Kőszegre és a másik fél indít három rakétát Szabadkáról Debrecenre (Kecskemétre, Hódmezővásárhelyre) akkor az egész nem ér egy kalap krumplit sem.
ezek a rendszerek nem is a párszáz kilométeres SRBM ellen vannak, hanem MRBM/ICBM katagóriára aminek ki kell menni bőven az űrbe mielőtt "rábukik" a célra.
Az általad felvázolt rakétákra, forgatókönyvekre a Dávid Parittyája éa hasonló rendszerek valók. Azokat valahová az ország közepén érdemes elhelyezni szerintem...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 090
10 300
113
ezek a rendszerek nem is a párszáz kilométeres SRBM ellen vannak, hanem MRBM/ICBM katagóriára aminek ki kell menni bőven az űrbe mielőtt "rábukik" a célra.
Az általad felvázolt rakétákra, forgatókönyvekre a Dávid Parittyája éa hasonló rendszerek valók. Azokat valahová az ország közepén érdemes elhelyezni szerintem...
Lehet félreértettem, nem tudtam hogy ICBM-re gondolsz.
És nem, a közepes és kis hatótávolságú ballisztikus rakéta elleni védelmet is a fenyegetés irányába kell elhelyezni. Vagy vállalni kell hogy az ország egyik része nincsen védve.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 216
36 823
113
Lehet félreértettem, nem tudtam hogy ICBM-re gondolsz.
És nem, a közepes és kis hatótávolságú ballisztikus rakéta elleni védelmet is a fenyegetés irányába kell elhelyezni. Vagy vállalni kell hogy az ország egyik része nincsen védve.
A favoritom a "Dávid csúzli" hatótávolságát 250-300 km-re teszik. A Duna-Tisza közére telepítik akkor ez elég jó lefedettséget ad keleti és déli fenyegetés ellen. Az meg elég valószínűtlen hogy nyugatfelől rakétázzanak minket...
 
  • Tetszik
Reactions: bel and efott1974

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 162
13 654
113
Az Arrow 3 hatótávolsága 2,400 km - kb. tök mindegy hová rakod le, mert bele férünk!
Amúgy pont arról szuóltak a hírek hogy az amcsik megfúrták hogy németek Arrow 3-at vegyenek, szüval lehet hogy saját fejlesztés lesz. Szerintem MBDA-vel van egyedül esély belátható időn belül eredményt elérni az ASTER-re alapozva.
Nem lesz semmi ASTERR-re alapozva és nem is kezdodik semmiféle új fejlesztés, mert:
1.- A Franciák biztosan nem lépnek belé a programba és az olaszok sa jeleznek érdeklodést.
2.- A rendszer alapjait a németek már 2025-re szándékozzák kiépíteni
3.- A egészre csupán mint a "German Shield" kibovitésére kell néznunk, ami alapvetoen maghatározza, milyen eszkozok lesznek elonyben részesítve, szoval a MEADS és azzal kompatibilis rendszerek + Arrow3

https://eurasiantimes-com.translate...tr_sl=en&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=sc
Autor: Sakshi Tiwari
31. august 2022

Német Pajzs Európának


A „német pajzs” ötletét a tisztviselők megemlítették, és az építészeti tervezés több ellenintézkedést is tartalmazott az alacsony, közepes és felső magasságban és távolságban jelentkező fenyegetések ellen. A Shieldet az Airbus Surface-to-Air Missile Operations Center (SAMOC) harcirányító rendszerével párosítanák.

A Surface-to-Air Missile Operation Center (SAMOC) egy mobil légvédelmi irányítási rendszer, amelyet elsősorban többszolgálatos és globális kontextusban végzett közös műveletekre hoztak létre, beleértve a nemzeti, a NATO vagy az Európai Unió parancsnoksága alatt álló feladatokat.

A rendszer fejlett tervezést, több adatkapcsolat-kezelést, adatfeldolgozást és ergonomikus megjelenítési technológiákat használ az érzékelő- és fegyverrendszerek keverékének optimalizálására.

A SAMOC széles körben elterjedt, és lehetővé teszi a taktikai adatkapcsolatokon és a katonai üzenetfeldolgozáson alapuló teljes NATO interoperabilitást. A rendszer készen áll bármely meglévő vagy készülő rendszer integrálására.

Az Airbus szerint a SAMOC rendszer képes a NATO és a NATO-n kívüli országokból származó alkatrészeket kombinálni, hogy dedikált védelmet hozzon létre az ellenséges pályák ellen. Jelenleg Szaúd-Arábia, Németország és Magyarország használja.

Németország a szoros koordinációra és a légvédelmi integrációra összpontosít. A korábbi gyakorlatok részeként a német és a holland erők összekapcsolták Patriot légvédelmi rendszereiket. Az ukrajnai háború előrehaladtával a két ország Patriot rakétavédelmi rendszerét telepítette Szlovákiába.

Scholz szerint Lengyelország, a balti államok, a Cseh Köztársaság és a skandináv országok jelenthetik az integráció további országait.

A német légierő hatóságai az év elején elkezdtek keresni egy kiváló védelmi rendszert, amelyre az izraeli Arrow-3 és az Iron Dome voltak lehetségesek. Németország a hírek szerint az Egyesült Államokban gyártott Terminal High Altitude Air Defense (THAAD) nevű terminálját is vizsgálta; ez a lehetőség azonban jelenleg a háttérben van.

Három szint az orosz rakéták elleni küzdelemhez

A helyi védelmi gyártók – a Rheinmetall, a Hensoldt és a Diehl Defense – tavaly összeálltak a Diehl Iris-T SLM elfogóján alapuló csomaggal az alacsonyabb szintű védelmi réteg számára. Az MBDA és más cégek is megkezdték a kifejezetten kis drónokhoz tervezett rendkívül mobil védelmi rendszerek gyártását.

Német IRIS-T AA rakétacsalád (a Twitteren keresztül)
Németországban már megvan a Patriot, egy tapasztaltabb, nagy magasságú és nagy hatótávolságú rendszer az Egyesült Államokból, amely sikereket ért el a légkörben maradó rövid hatótávolságú lövedékekkel szemben. Egy Arrow vagy Iron Dome megszerzésével egy újabb fejlett rakétavédelmi rendszer kerülne a készletbe.

iris-germany-1.png


Németország a Tactical Air Defense System vagy a Taktisches Luftverteidigungssystem (TLVS) Patriot cserefegyverrel a gyors repülőgépeket és rakétákat célzó közepes hatótávolságú piacon vezető pozíciót tűzött ki maga elé.

Az MBDA Deutschland és a Lockheed Martin a Medium Extended Air Defense System-en (MEADS) dolgozott, hogy teljesítse a Luftwaffe TLVS követelményeit. Az aggodalmak miatt, hogy a kiadások eltérítenék a finanszírozást a drónok elleni küzdelem célirányos erőfeszítésétől, a tisztviselők tavaly lemondták a programot.

Christian Mölling, a berlini Német Külkapcsolatok Tanácsának kutatási igazgatója szerint ennek a választásnak a következményei továbbra is veszélyeztethetik Németország azon törekvését, hogy globális vezető szerepet töltsön be a légvédelem területén. A német vezetésű European Shielddel azonban Berlin a biztonsági szolgáltató szerepébe katapultálhat.
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
512
2 698
93
A légvédelem az NATO nem EU. Szerintem.
Igen, igaz, hogy NATO, de egyrészt a politika irányít, másrészt az EU-s ideológiai alapú politizálás a NATO-ra is kihat. Ennek pedig beláthatatlanok a következményei..
Emellett megjegyzendő, hogy a jelenlegi román államfő esélyes a NATO főtitkári posztra, de már most is van a legfelsőbb szinten román NATO tisztviselő.. Mindez számunkra, magyaroknak nem jó hír.