[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 166
7 983
113
Mire gondolsz az alatt, hogy kicsit más?

Már elhangzott, hogy Gidránon jelenleg megy a fejlesztés, már az első éles lövészet is megvolt a tesztelésnél, nekem úgy tűnik, hogy a leghamarabb abból lesz valami. A Lynx eredeti koncepciójában is az volt, hogy annak is lesz egy aknavetős változata. A kettő között nagy különbség van. És a leendő APC-nkről még papíron is kevés adatunk van, de nem lennék meglepve, ha annak is lenne aknavetős változata.

Ezen skálázás közé hova akarsz berakni és pontosan mit is kéne a szerbekkel közösen? Nem értem. A helikopter kivételével talán nincs is egy közös platformunk sem velük. Ezek után mire akarsz rárakni Belgrád-Budapest kooperációban közös önjáró aknavető beszerzést?
Én úgy tudom, hogy lesz majd Belgrád-Budapest vasúti fejlesztés. Mit szólnál egy páncélozott aknavetős szerelvényhez? :rolleyes:
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 648
113
Mire gondolsz az alatt, hogy kicsit más?

Már elhangzott, hogy Gidránon jelenleg megy a fejlesztés, már az első éles lövészet is megvolt a tesztelésnél, nekem úgy tűnik, hogy a leghamarabb abból lesz valami. A Lynx eredeti koncepciójában is az volt, hogy annak is lesz egy aknavetős változata. A kettő között nagy különbség van. És a leendő APC-nkről még papíron is kevés adatunk van, de nem lennék meglepve, ha annak is lenne aknavetős változata.

Ezen skálázás közé hova akarsz berakni és pontosan mit is kéne a szerbekkel közösen? Nem értem. A helikopter kivételével talán nincs is egy közös platformunk sem velük. Ezek után mire akarsz rárakni Belgrád-Budapest kooperációban közös önjáró aknavető beszerzést?
nézz vissza!!! miről volt szó nona ennyit segítek.;)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 099
113
Hát prototípus lőtt már itthon.

Mivel előtte is volt már yuruk ami volt aknavető, remèlnèm csak finomítani,reszelni kellett rajta. Meg tesztelni .

Ha volt rá akarat, mondanám szerintem akár nagyjából gyártásèrett is lehetne.

De! látjuk az eddigi gidránok sem jönnek valami gyorsan.

Hogy mi van az itthoni gyártással? Az meg megintcsak rejtèj. Nekem.

Úgyhogy.
Fogalmam sincs. :D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 068
113
Hát prototípus lőtt már itthon.

Mivel előtte is volt már yuruk ami volt aknavető, remèlnèm csak finomítani,reszelni kellett rajta. Meg tesztelni .

Ha volt rá akarat, mondanám szerintem akár nagyjából gyártásèrett is lehetne.

De! látjuk az eddigi gidránok sem jönnek valami gyorsan.

Hogy mi van az itthoni gyártással? Az meg megintcsak rejtèj. Nekem.

Úgyhogy.
Fogalmam sincs. :D
Ezért kérdeztem. Normális esetben amikor egy gyakorlatilag kész járműre egy gyakorlatilag kész eszközt rátesznek, akkor bizony csak a rendkívül fontos már-már áhítatos innoválás állhat a működőképesség útjában, de ne aggódj, majd pénzért visszacsinálják amit most innoválnak.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 099
113
Ezért kérdeztem. Normális esetben amikor egy gyakorlatilag kész járműre egy gyakorlatilag kész eszközt rátesznek, akkor bizony csak a rendkívül fontos már-már áhítatos innoválás állhat a működőképesség útjában, de ne aggódj, majd pénzért visszacsinálják amit most innoválnak.
Akkot honvédsgéi tempóval, az úgy 12-15 év mire nálunk esetleg, ha úgy alakul, hadrendbe áll.

Túlságosan negatívak vagytok. :D


Ha már itt van 50 gidrán, hacsak nem megy csődbe az ország biztos folytatják ezt a programot.

Hiszen ez aránylag költsèghatèkony.

Ráadásul a szittyába is illeszkedik.

Úgyhogy ha nem is holnapra,de csak jönnek majd.

A 40 gidrán is règ itt volt mire hivatalosan kiderült.

Az más kèrdès, az lassan fèl ève, ès azóta csapatnál nem láttuk azokat.o_O
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 099
113
Lehet nem is annyira.
Ok ez számomra is èrthetetlen.
Nem tudom mit szüttyögnek annyit.

Mivel hivatalosan nem adtak át egyet sem, gondolom valami alkatrèsz hiányzik. o_O

Maskülönben szèpen lassan csorognának az alakulatokhoz, az èpp elkèszültek.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 068
113
Ok ez számomra is èrthetetlen.
Nem tudom mit szüttyögnek annyit.

Mivel hivatalosan nem adtak át egyet sem, gondolom valami alkatrèsz hiányzik. o_O

Maskülönben szèpen lassan csorognának az alakulatokhoz, az èpp elkèszültek.
Szerintem azért, hogy a nagy toborzásban bemenjen aki csak alkalmasnak érzi magát bármiféle szellemi-fizikai hazaszeretetre, hogy aztán jajj-jajj, belesodródtunk a háborúba pedig tökre nem akartuk de tényleg, menjetek már ki megdögleni technika nélkül ha lehet, mert kurvára útjában vagytok és szerveződtök a digitális rabszolgatartó neurotikus fajtejelleges szellemi birodalmunk ellen.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 099
113
Szerintem azért, hogy a nagy toborzásban bemenjen aki csak alkalmasnak érzi magát bármiféle szellemi-fizikai hazaszeretetre, hogy aztán jajj-jajj, belesodródtunk a háborúba pedig tökre nem akartuk de tényleg, menjetek már ki megdögleni technika nélkül ha lehet, mert kurvára útjában vagytok és szerveződtök a digitális rabszolgatartó neurotikus fajtejelleges szellemi birodalmunk ellen.
Na jó.

Ebben nem látom a tüzèrsègi kapcsolódást a tèmához.:D
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
717
1 349
93
Egy ilyen szuper löveg, 70+ km- re küldi az áldást, halál pontosan. Feltehetően az ellenséges válaszcsapás hatótávján túlra. Vagyis, egy ellentűz nem éri el. Illetve, a megszokott tüzelőállás váltások okán, drónokkal sem lehet olyan gyorsan lecsapni rá.
- Ez rendben is van, értem is a gondolatodat! Na de mennyi db-ot is tudunk belőle venni? :rolleyes:
S milyen áron? Ugyanakkor mennyi lövegünk is lesz? S mennyi löveg fogyott is el Ukrajnában? Remélem érthető hogy nem ellene vagyok, mivel kell a seregben ilyen is egyértelmű! Kilőni konkrét célpontokat. Ám a csőmennyiség a fontos! Mivel csak azokkal tudod fedezni, segíteni a harckocsikat. Mivel nekik is kel segítség! Én nem hagynám őket szabadon előre küldve, mint láttuk ezt ugye Ukrajnában! Nem meghalni küldném előre a tankokat s benne fiainkat! :cool: Szóval a 155-ös lövegek számát kellene növelni, olcsóbb önjárókon!

- Venni olcsóbb forgatható lövegeket s felpakolni itthon platós 6x6-os vagy 8x8-as kocsikra.
Fejlődjön az iparunk, ne csak vegyünk, vegyünk, vegyünk. A német ipart fejlesztjük ezzel! Nem a saját országod iparát! Az EU-s pénzeket meg visszaforgatod az ő zsebükbe!
- Adnak pénzt hogy vásárolj tőlük. :cool:

- "Az meg hogy halál pontosan küldi az áldást", ez meg kérdéses, mennyi ideig? Ameddig ki nem kopik a stabil emelő szerkezet. Ugye mivel lesz ott erő visszahatás bőven. S ugyanakkor a lő-hossz, távolság függvényében egyre nagyobb a szórás.
- S ezzel a 36 löveggel milyen fedezetet lehet biztosítani, 200km arcvonalban például. :(
- Kérdés csak: Milyen időközönként érdemes ezekkel a nagyhatótávolságú lövegekkel tüzelni, lőni?
Mivel a kalibernövekmény a pontosságot befolyásolja.
Nem téged akarlak ezzel piszkálni, - csak beszélgetünk - próbálom csak fejtegetni a hasznosságát a gépnek.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Nemerson

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 568
14 471
113
Megkérdezhetem mennyi darabot fogunk tudni megvásárolni ebből a csodálatosan nagy lövegből?
12-t. Mivel drágább lesz, mivel nagyobb, nagyobbat lő! Lesz 36 lövegünk, hmmm :rolleyes: szuper.
- Mekkora területet tudunk ezzel a szép nagy hatalmas löveggel lefedezni? :rolleyes:
- Meddig lesz elég esetleges háborúban, meddig tart ki? :rolleyes: Mivel fő célponttá válik! Szétlövik mint a sz@rt! Ott a bodegáján a céltábla.
- Nem-e jobb volna,- látva az Ukrán háborút-, esetleg olcsóbb, több 155 ötösöket venni? /db!
- Nem mindegy hogy 12 vagy 48 löveggel lövöldözünk. Esetleg még többel.
- Ha meg nagy mennyiségbe vesszük meg ezeket a csodás, szép, nagy lövegeket, az unokáitok is fizetni fogják, amit ugye szétlőnek, egykettőre!
Na de nem baj, gazdag ország vagyunk, nekünk lesz ilyen nagy lövegünk! Na de mi a sz@rnak?

A magyar honvédség pszt-VSZ honvédelmi igényeire az általam ismert elképzelések közül a Keleti György-féle 9 dandáros elképzelés áll a legközelebb.

Ez alapján a 6 közepes dandárhoz szükséges mennyiségű HX3 (vagy más kerekes) löveg kellene dandáronként 24 + valamennyi tartalék, vagyis mondjuk 6x30db.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
717
1 349
93
Én szívesen olvasnám egy jelenleg aktív tüzér elemzés szeruseget hogy ez a 24 elég? Vagy mennyi lenne az ideális és miből
- Ez nagyon egyszerű. Vedd elő a régi megyei térképedet.
20 megyénk volt, minden megyéhez számolj 100km határszakaszt! - Amelyiknek nem lesz az lesz az ország tartalékja. - Minden km-hez teszel egy tankot, s egy sima 155-ös löveget. S lehet számolni a mennyiséget. S fellehet tenni a kérdést mit kezdünk 48 harckocsival, s 36 nagyhatótávolságú löveggel, ja meg a 40 gidránnal. :( S mennyi az adósságunk, 30 év alatt ennyire futotta, hogy ne mondjak csúnyábbat.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
717
1 349
93
Ez alapján a 6 közepes dandárhoz szükséges mennyiségű HX3 (vagy más kerekes) löveg kellene dandáronként 24 + valamennyi tartalék, vagyis mondjuk 6x30db.
- Igen, egyet is értek veled teljes mértékben, csak ugye ennyit nem tudunk megvenni. Szerintem.

Ezért mondom hogy egyszerűbb 155-ösöket kellene venni s azt felpakolni kerekesekre itthon. Azoknak is 30-40km a hatótávolsága. S szaporodna a csőállomány. Ha egybe vesszük az önjáró lövegeket úgy drágább s más ország iparát fejlesztjük s látjuk el pénzzel. A saját országunk iparát kell fejleszteni, ugye. Itt kell tartani a lóvét!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Nem VAGy,hanem ÉS.
Szukseg van nagy hatotavu tuzersegre.De a tuzerseg messze-messze tobb,mint az ágyú.Semmit nem ér a tuzeszkoz felderites,celpontmeghatarozad es logisztika nelkul.Es jo hadmuveleti,harcaszati alkalmazas nelkul sem er semmit a technika.
A D30 is siman szetlovi a PzHt,ha a D30 alkalmazó birtokaban van sz informacios es hadvezetesi foleny.
Egy dd tuzersegenek meg mesdze nem csak az extra hatotavolsagra van szüksége.Qurvara nem A dd tuzerseg feladatainak tobbsege bizony A es B zonas,Egy rohamelharito zarotuz kozvetlenul a sajat csapatok elé tortenik.Rohamtamogato tuzhenger sem a melysegbe tortenik .
Hogy mennyire összetett folog a tuzerseg feladata,ket ellentetes pelda a vilag két végéből.
Vietnamban az amaerikai gyalogsag a tuzetseg hatokoren belul ahar nagysagrendi mennyisegfolenyben levo ellennel szemben is meg tudta tartani az allasait.Mert a tuzerseg zarotuze kepes volt skar egy szakaszt is megvedeni akar egy zl ellen is.
Angolaban meg a G6 onjaro egyik bevetese a cuitoi repter agyuzasa volt tuzersegi elorevetett osztagkent Vagyis a sajat csapatok elott jartak a mesdzehordo tuzeszkozok.(es a tamadast ugy idozitettek a melysegi megfigyelok segitsegevel,hogy a bevetesre felszallo repulorajt erje,azt megsemmisitve.kubaiak visszavontak a repuloiket a repterrol,ami alapfeltetele volt a bur hadmuveletnek.ami egyebbken nemkismerzekben a kubai legifoleny miatt igy is megbukott.)
Szoval igen,el kell erni a 70 km- re lévő celokat is,de a 700 méterre levokrol se feledkezzunk mar meg.Mert ami azt illeti,abbol lesz a tobb
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 068
113
Nem VAGy,hanem ÉS.
Szukseg van nagy hatotavu tuzersegre.De a tuzerseg messze-messze tobb,mint az ágyú.Semmit nem ér a tuzeszkoz felderites,celpontmeghatarozad es logisztika nelkul.Es jo hadmuveleti,harcaszati alkalmazas nelkul sem er semmit a technika.
A D30 is siman szetlovi a PzHt,ha a D30 alkalmazó birtokaban van sz informacios es hadvezetesi foleny.
Egy dd tuzersegenek meg mesdze nem csak az extra hatotavolsagra van szüksége.Qurvara nem A dd tuzerseg feladatainak tobbsege bizony A es B zonas,Egy rohamelharito zarotuz kozvetlenul a sajat csapatok elé tortenik.Rohamtamogato tuzhenger sem a melysegbe tortenik .
Hogy mennyire összetett folog a tuzerseg feladata,ket ellentetes pelda a vilag két végéből.
Vietnamban az amaerikai gyalogsag a tuzetseg hatokoren belul ahar nagysagrendi mennyisegfolenyben levo ellennel szemben is meg tudta tartani az allasait.Mert a tuzerseg zarotuze kepes volt skar egy szakaszt is megvedeni akar egy zl ellen is.
Angolaban meg a G6 onjaro egyik bevetese a cuitoi repter agyuzasa volt tuzersegi elorevetett osztagkent Vagyis a sajat csapatok elott jartak a mesdzehordo tuzeszkozok.(es a tamadast ugy idozitettek a melysegi megfigyelok segitsegevel,hogy a bevetesre felszallo repulorajt erje,azt megsemmisitve.kubaiak visszavontak a repuloiket a repterrol,ami alapfeltetele volt a bur hadmuveletnek.ami egyebbken nemkismerzekben a kubai legifoleny miatt igy is megbukott.)
Szoval igen,el kell erni a 70 km- re lévő celokat is,de a 700 méterre levokrol se feledkezzunk mar meg.Mert ami azt illeti,abbol lesz a tobb
És itt jönne képbe a T7D20. :rolleyes:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
És itt jönne képbe a T7D20. :rolleyes:
Buroknak van egy komplett 155milis tuzersege csaladjuk tallonban.Az egyik tagja egy torony,ami lenyegeben barmilyen azt elbirni kepes slvazra raepitheto.T72 alvazra epitett el is keszult,az a Bhim.
De nekunk a meglevo 72 alvazainkra hk-kent van szuksegunk,de nagyon.Hiros "nehez" dd- unk csak egy gepesitett dd lesz.Igen nagy szuksegunk lenne meg hk-kra a gyalogsag kozvetlen tamogatasara .Tuzersegi tamogatas meg megoldhato mashogy is.
Plusz kísérő tuzerseget inkabb Lynx alvazra tennek (akar ezt a bur tornyot is lehet).Annak is megvan a megfelelő teherbirasa,max kicsit hosszabbitani kell .Hk feladatokra viszont gyenge.