[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113
A nagy létszámű kezszem komoly hátránya :/
Semmi sem tökéletes: olcsó, hamar jöjjön, kevés ember kezelje!
Ebből az ATMOS az első kettőt hozza, a HX3 meg csak az utolsót...

Az ATMOS-t 3-4 emberrel el lehet működtetni - béke időben biztosan. Szerintem elég, ha a csapatból a lövegparancsnok képzett tüzér, meg talán a helyettese. Háború esetén a töltőket kb. sorozással is be lehet rántani és pár nap alatt megtanítani a töltésre: ha van keze, lába, akkor tölteni is tud.
Sokáig elleneztem a nem automata lövegeket, de ár-érték arányban nagyon jó az ATMOS, pláne ínséges időkben - engem ezzel "vett meg". Meg @ijasz és @Filter is húzódozott az automata töltőktől, hogy könnyen elromlanak, nem megbízhatóak, sok karbantartás kell nekik, stb.
A vonatottat viszont továbbra is hülyeségnek tartom: ha úgy is kell egy teherautó a vontatáshoz, akkor inkább vegyünk teherautós önjáró löveget.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 388
14 391
113
Ha 4,5 millió dollár átlagárral számoljuk az ATMOS-t (3,9mUSD/db volt az utolsó ismert "darabár" 2020-ban), akkor 48 löveg kb. 82 mrd forintba kerülne csak! Ez simán bele kell férjen egy évi 1000+ mrd forintos védelmi költségvetésbe, pláne 3-4 évre elosztva...
20 mrd/év és kipipálhatjuk a MH tüzérség alapjainak megteremtését. 72 cső nem sok, de minden dandárra jutna 24 löveg.
Egyszer valaki számolja már össze azokat a mondatokat, amiben az "ennyibe kerülne csak" szövegösszetètel megtalálható.

Ès hogy ennek bele kell fèrni mert ez èvent csak ennyi-annyi milliárd.

Kíváncsi lennèk a vègösszegre.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
repidő.Mai üsd és fuss taktikát használó tüzérség odébbáll,mire extra nagy távra odaér a gránát......
Odébállhat. De nem feltétlen fog. Nem mindig használják ezt a taktikát. Sokszor látni, hogy nem pakolnak sehova, vagy max. a kezelő személyzet megy arrébb/védett állásba. Főleg ha épp nem is ellenséges tüzérségre, hanem mondjuk egy csoportosítási körzetre, vagy bármi fixebb célterületet akarsz tűz alá vonni. Egy plusz lehet a nagyobb lőtáv.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 276
31 404
113
Hogy mi?
Telerakom neked a hozzászólást forrással, de nem nézed meg.
Tehát még egyszer. Csak a Munitions-t szerezték meg. A Land Systems nem kell senkinek. Vegetál.
Erről a Denel L60-as lövegről nem ártana némi forrás. Mert tudtommal csak L52-esük van. Mundjuk az brutál nagy nyomású lehet, mert az Assegai-os rekordot azzal lőtték. A PZH ágyúból nem ment olyan messze a lövedék.
Googli a barátod.Munitionst megvették,teljesen.A Denel tüzérségi részlegben résztulajdonos csak az RM.Denel 2000 után kezdte fejleszteni az új tüzérségi sorozatát,eredetileg indiai tenderre.L45/52/60 lövegcsővállasztékkal,de az L60 papiron maradt,sose csinálták meg.A rekord lőtáv titka meg a nagynyomást biró csövön kivűl a 25literes töltetür-meg a lőtér magas tengerszint feletti fekvése.....
RWG-52_RTG-52_155mm_L52_wheeled_self-propelled_howitzer_Rheinmetall_Germany_German_defence_industry_military_technology_640_001.jpg

Ez meg a G6 RM változata,az RWG-52.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113
Én komolyan várok egy kisebb dömpinget Izraeltől by Bibi
Erre komoly esély van szerintem is.
ATMOS, HERMES, PULS - ezek mind ELBIT termékek és mind érdekesek nekünk. Ha egyszerre kötnénk szerződést ezekre, igen massziv kedvezményt ki lehetne harcolni szerintem egy ilyen nagy csomag esetén. Egy ilyen már megérne egy vörös szőnyeges Orbán-Bibi találkozót, ünnepélyes aláírást! :)

Nyilván ez bőven félmilliárd dollár lehet így együtt, de lehet ütemezni, 5-6 évre elhúzni - mint KMW-s szerződést.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 524
113
Googli a barátod.Munitionst megvették,teljesen.A Denel tüzérségi részlegben résztulajdonos csak az RM.
A Google a te barátod is, de ilyenről sehol nem fogsz találni semmit. Mert nem vették meg csak a Munitionst, meg egy kis finommechanikai céget a Laingsdale-t.
Hogy milyen részlegei vannak a Rheinmetallnak, és miben vannak még érdekeltségeik, azt ITT tudod megskubizni.
Denel 2000 után kezdte fejleszteni az új tüzérségi sorozatát,eredetileg indiai tenderre.L45/52/60 lövegcsővállasztékkal,de az L60 papiron maradt,sose csinálták meg.

Ha valami papíron maradt, akkor hogy mondhatod, hogy a Denel fejlesztése? Onnantól beszélhetsz fejlesztésről, hogy legalább egy prototípus elkészült.
A papír mindent elbír. Aztán ha meg liliomként nyílik ki a cső a 2. lövésre, akkor az nem fejlesztés...
A rekord lőtáv titka meg a nagynyomást biró csövön kivűl a 25literes töltetür-meg a lőtér magas tengerszint feletti fekvése.....
...meg a spéci továbbfejlesztett Assegai V-LAP lövedék, meg az új fejlesztésű kivetőtöltet, meg igen az erősebb falú ágyú, a 25l-es kamrával.
A teszt részletei.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Erre komoly esély van szerintem is.
ATMOS, HERMES, PULS - ezek mind ELBIT termékek és mind érdekesek nekünk. Ha egyszerre kötnénk szerződést ezekre, igen massziv kedvezményt ki lehetne harcolni szerintem egy ilyen nagy csomag esetén. Egy ilyen már megérne egy vörös szőnyeges Orbán-Bibi találkozót, ünnepélyes aláírást! :)

Nyilván ez bőven félmilliárd dollár lehet így együtt, de lehet ütemezni, 5-6 évre elhúzni - mint KMW-s szerződést.
Csalk aztàn az atmos-hoz is nehogy arany àron adjàk a skulót mint a franciàk....!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113
Csalk aztàn az atmos-hoz is nehogy arany àron adjàk a skulót mint a franciàk....!
Nem tőlük kell venni a lőszert! :p
Maga a löveg hivatalosan NATO JBMoU kompatibilis az ELBIT szerint, de persze óvatosnak kell lenni!
Nyilván szerződésben benne kell legyen, hogy a várpalotán gyártott RM lőszerekkel makulátlanul kell működjön vagy vihetik a fenébe! :hadonaszos:

Vélhetően majd végeznek próba lövészeteket vele a Negev sivatagban, mert lehet, hogy a ballisztikai számítógépen is kell igazítani picit, hogy hozza az RM lőszerekkel a kellő pontosságot. Még ezzel együtt is megéri ezt venni szerintem...
 
  • Tetszik
Reactions: Giskard

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 053
113
Odébállhat. De nem feltétlen fog. Nem mindig használják ezt a taktikát. Sokszor látni, hogy nem pakolnak sehova, vagy max. a kezelő személyzet megy arrébb/védett állásba. Főleg ha épp nem is ellenséges tüzérségre, hanem mondjuk egy csoportosítási körzetre, vagy bármi fixebb célterületet akarsz tűz alá vonni. Egy plusz lehet a nagyobb lőtáv.


Nem igazán neked címezve, de illeszkedve a téma-folyamatába(és most idáig jutva):

..."Egy plusz lehet a nagyobb lőtáv."

...ami mennyibe is kerül?
..."csak" és "mert": Izraelből, Nigérián(Kínai-ról átcimkézett hazai fejlesztés :oops: ), ***isztán(ok)-on keresztül( lásd, mint az előzőekben, de "Oroszból") vajon mennyi 122 mm--es PrecízióS, 40-70 km-es rakáta-eszközt is lehet venni a "40-ről 60 km-re növelt lő-táv" különbözetért?

Nem kötelező a költséghatékonyság, csak az a fránya 3, azaz három háborúhoz szükséges dolog! :oops:



U.I.: Igen, igen tudom: nem NATO-kompatibilis, ahogy ezt az izraeliek is tudják, de amikor qrvára kell (majd, de nagyon), akkor akár az Ördögtől is !!! :hadonaszos:


...vagy maradjon a "letolt-gatya"??? :eek:

.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 524
113
Erre komoly esély van szerintem is.
ATMOS, HERMES, PULS - ezek mind ELBIT termékek és mind érdekesek nekünk. Ha egyszerre kötnénk szerződést ezekre, igen massziv kedvezményt ki lehetne harcolni szerintem egy ilyen nagy csomag esetén. Egy ilyen már megérne egy vörös szőnyeges Orbán-Bibi találkozót, ünnepélyes aláírást! :)

Nyilván ez bőven félmilliárd dollár lehet így együtt, de lehet ütemezni, 5-6 évre elhúzni - mint KMW-s szerződést.
Egyrészt ezen beszerzések viszonylag sürgősek. Lehet üzemezni, de viszonylag gyorsan realizálódhatnak.
A nagyságrendben szerintem inkább duplázzál.
Szerintem a csöves tüzérség 48db-os számod alul van méretezve. Ez - a PZH-ból kiindulva - 2db osztályt takar. Ez a jelenlegi tervek szerint kevés.
Ugyebár a dandárok maradnak, és ez a 48 csak Hódmezőnek és Debrecennek tudna elegendő tüzérségi támogatást adni 1-1 osztállyal. Azonban még nem vetted figyelembe a most megalakuló félben lévő új zászlóaljakat, ezredeket.
Ha nem is lesz esetleg alakulat szinten direkt hozzárendelt tüzérségük, de Vezérkar közvetlen szinten kellene gondoskodni róluk. Szóval én valahol 72 és 100 közütt nevezném meg a szükséges csöves SPG-k számát.
Erre jönne rá még nálam némi vontatott 155-ös vagy vontatott (légiszállítható) 105-ös - a tartalékos ezredek hatáskörébe.
Ezen felül kellene megszervezni egy rakétatüzér ezredet, minimum 2 osztállyal. 32-48 indítóval. Saját felderítéssel.
Ha ehhez hozzácsapunk egy halom UAV-t, akkor az látszik, hogy összetehetjük a 2 mellső lábunkat, ha kijön ez a csomag 1Mrd USD-ből. Nekem inkább - sok rakétával, kezdő lőszerrel - inkább a 1,5-2x-ese dereng fel.
Én ezt a csomagot olyan 4-5 évre bontanám le. Ez olyan 150-200Mrd HUF/év.
Ez sok, de elsősorban az elején sok. És ahogy látom, nem nagyon megúszható. A löszerbeszerzést lehet és kell is halasztani, hogy az éves költség csökkenjen.
Nem kell mindenből újat venni, meg a lőszeren lehet fogni, ha hazai gyártást tudunk megcsípni mellé
@Ocses :
Most így nagyon exhas becslésként azt mondanám, hogy jelenleg megrendelt cuccokkal, + még egy évi 100-150Mrd/éves költségből meg is lehetne a szárazföld fejlesztéseit oldani - szűkösen. (összesen 500-600Mrd/év) Becslésem szerint ezt egy 10 éves programra kellene széthúzni. De villámygyorsan át kell lendülni az évi 1500-1800Mrd HUF méretű védelmi költségvetésen, mert kell a légierőre és magára az állományra is költeni.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
526
1 023
93
Amúgy van számos alternatívája ezeknek, amik gyorsan itt lehetnek, akár az ATMOS akár a Ceasar. Az ATMOS még jó áron is van. Cserébe nem olyan automatizált. Amit viszont ezek nem tudnak az a tipikus csöves tüzérsési lőtávon kívüli counter battery képesség az L60-as csővel, precíziós lőszerrel. Na attól beindult a tüzér szakemberek nyálelválasztása.

Mivel sajnos viszont se idő se pénz cső meg kéne, én az ATMOS-ra mennék rá ha a jelenlegi helyzetet nézzük.
Egyet értünk
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
526
1 023
93
A D-20 amit leírtál, arra vonatkozik nálunk ? Azért 8 perc alatt simán felderítik honnan lőnek és ellentűz is mehet, vagy nem ? Vagy csak a kezelők lépnek fel a platóra és uzsgyi, a tarack ott marad ? Mert ahogy gyakorlatokon használjuk, hogy még le is álcahálózzák őket a tüzelőállásban, hát passz. Az álcaháló leszedése, percek kérdése még pluszban. Látványos az álcaháló alatti tarack a médiának, de nekem életszerűtlennek tűnik, ha a mai viszonyokat vesszük figyelembe. Nincs idő lelépni, ha még álcahálót bontani is kell, de lehet natúrban sincs a letalpalt löveget összerakni és felcsatlakoztatni az Uralra. Igaz nem vok tüzér. Tehát nem értek hozzá szakmailag, csak gondolom, amiket leírtam.
Pontosan az a 8 perc kb szinte az esélytelen kategória a jelenlegi harctéren. Nem vagyok híve a vontatottnak. 105mm viszonylag gyorsabban kezelhető. Ott van esély elpucolni. Ha kompromisszumot kell kötni akkor egyet értek krissel Atmos a megfizethető alternatíva. Én továbbra is jónak tartom a kerekesek között a Boxer alapút és az Archer Volvo alapon, személyen láttam mit tudnak nagyon jó platform.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113
Egyrészt ezen beszerzések viszonylag sürgősek. Lehet üzemezni, de viszonylag gyorsan realizálódhatnak.
Szerintem sem fognak szarozni az Izraeliek, k. gyorsan szállítanak a ha kérjük. A filippinókkal szokatam példálozni, mert az a legfrissebb ATMOS eladás amit ismerek részletesebben egy filippinó weblapnak köszönhetően.
  • 2019 végén eldöntötték a filippinók, hogy kérnek 12 ATMOS löveget Tatra alvázon (amúgy az hozzánk is jöhetne!)
  • 2020 január végén szerződtek 47.2 millió USD értékben: 15% volt az előleg és az Elbit már indította is gyártást! 2 évet vállaltak, de előbb kész lettek.
  • 2020 áprilisában, majd 2021 áprilisában kellett megint fizetni egy szeletet
  • 2021 decemberében minden löveget átadtak
  • 2022 Q1 folyamán lezajlott a kiképzés és rendszerbeállítás a Fülöp-szigetkre küldött ELBIT felkészítő csapat közreműködésével.
Önjáró löveg szerződés kötéstől leszállításig kevesebb mint 2 év alatt. Ezért ez nem a német hadipar "sebessége" ! :p
Kiforrott HX3-asunk 2027 előtt aligha lehetne...

PULS-ot meg még gyorsabban gyártanak nekünk szerintem, mert az egy sokkal egyszerűbb szerkezet mint egy löveg!
Egy teherautóra ráépítenek egy "vető keretet" meg bele csavaroznak egy számítógépet. Túlzok picit, de a teherautóra többet kell majd vélhetően várni mint arra, hogy rakétavetővé alakítsák... :)

Itt a pénz mellett a humán erőforrás és az infrastruktúra (új alakulat és állomás helye) a szűk keresztmetszet...
Semmiből kell pár száz tüzért elővenni, rakétás alakulatunk meg rég nincs...

A nagyságrendben szerintem inkább duplázzál.
Szerintem a csöves tüzérség 48db-os számod alul van méretezve. Ez - a PZH-ból kiindulva - 2db osztályt takar. Ez a jelenlegi tervek szerint kevés.
Ugyebár a dandárok maradnak, és ez a 48 csak Hódmezőnek és Debrecennek tudna elegendő tüzérségi támogatást adni 1-1 osztállyal. Azonban még nem vetted figyelembe a most megalakuló félben lévő új zászlóaljakat, ezredeket.
Ha nem is lesz esetleg alakulat szinten direkt hozzárendelt tüzérségük, de Vezérkar közvetlen szinten kellene gondoskodni róluk. Szóval én valahol 72 és 100 közütt nevezném meg a szükséges csöves SPG-k számát.
A szerintem is minim-um - csak nem akarok nagyon elszállni... :D
A 24 PZH mellé még 48-72 ATMOS-t vennék és az L/60-as HX3-aból egy osztálynyit majd ha istenbiznony elkészült és műdik.



Erre jönne rá még nálam némi vontatott 155-ös vagy vontatott (légiszállítható) 105-ös - a tartalékos ezredek hatáskörébe.
A teherautós ATMOS olyan jó árban van hogy 155mm-es vonatottal nem szaroznék. Amennyi légiszállítással rendelkezünk (ill. fogunk rendelkezni) nem nagyon látom a helyét hogy 155-ösökkel repkedjenek helikopterek a hasuk alatt...
A könnyen mozgatható 105-ös megfontolandó...

Ezen felül kellene megszervezni egy rakétatüzér ezredet, minimum 2 osztállyal. 32-48 indítóval. Saját felderítéssel.
Ha ehhez hozzácsapunk egy halom UAV-t, akkor az látszik, hogy összetehetjük a 2 mellső lábunkat, ha kijön ez a csomag 1Mrd USD-ből. Nekem inkább - sok rakétával, kezdő lőszerrel - inkább a 1,5-2x-ese dereng fel.
Én ezt a csomagot olyan 4-5 évre bontanám le. Ez olyan 150-200Mrd HUF/év.
Ez sok, de elsősorban az elején sok. És ahogy látom, nem nagyon megúszható. A löszerbeszerzést lehet és kell is halasztani, hogy az éves költség csökkenjen.
Nem kell mindenből újat venni, meg a lőszeren lehet fogni, ha hazai gyártást tudunk megcsípni mellé
@Ocses :
Most így nagyon exhas becslésként azt mondanám, hogy jelenleg megrendelt cuccokkal, + még egy évi 100-150Mrd/éves költségből meg is lehetne a szárazföld fejlesztéseit oldani - szűkösen. (összesen 500-600Mrd/év) Becslésem szerint ezt egy 10 éves programra kellene széthúzni. De villámygyorsan át kell lendülni az évi 1500-1800Mrd HUF méretű védelmi költségvetésen, mert kell a légierőre és magára az állományra is költeni.
ezekkel egyet is értek. Remélem jövőre már "megmozdul" valami ezek közül...
Az Elbittel kell kötni egy nagy szerződést, opcikkal további mennyiségekre! :hadonaszos:
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 953
18 445
113
Amennyi légiszállítással rendelkezünk (ill. fogunk rendelkezni) nem nagyon látom a helyét hogy 155-ösökkel repkedjenek helikopterek a hasuk alatt...

Igazából nem is értem, ilyen kicsi országban, mint hazánk, miért is gondolkodunk nehézfegyverek légi szállításában néha. Szárazföldön is odaér pár óra alatt bármi, bárhova, Szentgotthárdtól Záhonyig. Olyan kevés helikopterünk lesz még így is, ha megérkeznek a szállítók, hogy nem szabad őket pazarolni bármire.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 953
18 445
113
Az Elbittel kell kötni egy nagy szerződést, opcikkal további mennyiségekre!

Nem gond a német nehéztechnika, mert talán a legjobb a világon amiket vettünk. Viszont most jobban ki kellene használni az izraeli és dél koreai vonalat. Izrael ha kell, holnap szállít. Mert nekik is van fegyver, ott aztán bőven és pláne.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Én továbbra is jónak tartom a kerekesek között a Boxer alapút és az Archer Volvo alapon, személyen láttam mit tudnak nagyon jó platform.
Archer azt mondják borzasztó drága. Mindenestre svédeken kívűl senki nem rendszeresítette én úgy tudom legfőképp az ár miatt, persze ezt leírva nem láttam. Én a szerbeknél is szétnéznék. NORA egy kiforrott platform állítólag kb 2 millió dodó per darab és igen gyorsan itt lehetne. Szerbek szerintem nem rosszak tüzérségbe.
Én gyorsan küldenék valakit Ciprusra megnézni hogyan muzsikálnak.
“While few details of Nicosia’s acquisition of Serbian-made weapons exist, Belgrade-based media have reported that Serbia has sold to Cyprus 24 Nora-B52s and eight Miloš artillery reconnaissance and battery command vehicles to equip four artillery batteries in a deal worth almost EUR 50 million (USD54.8 million). According to the reports, the first battery of six Nora-B52s for Cyprus would be completed in August.”

Szerintem ez nem rossz ár.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 276
31 404
113
A Google a te barátod is, de ilyenről sehol nem fogsz találni semmit. Mert nem vették meg csak a Munitionst, meg egy kis finommechanikai céget a Laingsdale-t.
Hogy milyen részlegei vannak a Rheinmetallnak, és miben vannak még érdekeltségeik, azt ITT tudod megskubizni.


Ha valami papíron maradt, akkor hogy mondhatod, hogy a Denel fejlesztése? Onnantól beszélhetsz fejlesztésről, hogy legalább egy prototípus elkészült.
A papír mindent elbír. Aztán ha meg liliomként nyílik ki a cső a 2. lövésre, akkor az nem fejlesztés...

...meg a spéci továbbfejlesztett Assegai V-LAP lövedék, meg az új fejlesztésű kivetőtöltet, meg igen az erősebb falú ágyú, a 25l-es kamrával.
A teszt részletei.
Nem követem naprakészen a dolgokat,meg kb sehogy sem.RWG-52 olyan 10egynéhány éve csinálta az RM,akkor bevásárolta magát a Denel tüzérségi részlegbe.Azóta valószinű kiszáltak belőle.Denel 20 éve döglődik,az ottani rendszerváltás lényegében tönkretette a dél afrikai állami hadiipart.Ami külföldi/magán kézben van,az prosperál-de amit az ANC felügyel,az romhalmaz.Pedig nagyon jó fejlesztéseik vannak.de a nigger kormány folyton alájuk vág.T5/6 lövegekkel ugyanúgy jártak,mint az Umkhontóval Egyiptomban.Megnyerték a tendert,2x is (többek között az ATMOS és a K9 ellenében),majd a saját kormányuk szarkavarása miatt kútba esett.
Mitől jobb ez mint pl. egy ATMOS?
Ránézésre ugyanazt tuja mint a francia vagy izraeli teherautós löveg...
Tippre egy 30 éves dél afrikai valami.
Ami azt illeti,2000 utáni.T5-52 a legjobb teherautóplatós löveg.
https://www.uni-nke.hu/document/uni-nke-hu/szabo_tibor_e_jegyzet.pdf
Sajnos frissebb ékes magyar nyelven nincs.De a legújabb Sigma és HX3 alapú lövegeken kivűl már minden szerepel benne.