Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Nem értem mire gondolsz? Attica van beépítve a Pumába és a Leopard 2 A6-ba is.
A Pumaban szerintem ujabb van, legalabbis a Hensoldt ezt sejteti (bar ok is csak kodosen, a PERI RTWL alatt pedzegetik a 2A7+ kapcsan, hogy ez mar a Pumaban hasznalt legujabb optikajuk es az ATTICA tovabbfejlesztese - ez lehet szandekosan kodos marketing is persze.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
A Pumaban szerintem ujabb van, legalabbis a Hensoldt ezt sejteti (bar ok is csak kodosen, a PERI RTWL alatt pedzegetik a 2A7+ kapcsan, hogy ez mar a Pumaban hasznalt legujabb optikajuk es az ATTICA tovabbfejlesztese - ez lehet szandekosan kodos marketing is persze.)
Na ezért nem írtam az RTWL-ről ami az A7-ben van. Annyit talaltam róla, hogy Attica van abban is. Na köszi... viszont az új Atticanál írnak 1920×1080-as felbontást is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Nem értem mire gondolsz? Attica van beépítve a Pumába és a Leopard 2 A6-ba is.
A Leclercet leírta fip7.Vagy nem ez volt a kérdes?
Leírsz egy felbontás értéket, amit nem tudok semmihez viszonyítani.
Mert nem ismerem a többit.
(Én nem látok minden hsz-t az ignore miatt.)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 829
113
Mondjuk a franciák védelmére legyen, hogy az új Leclercben 3. gen hőkamera van nem 2. gen mint a T-90 típuscsaládban.

Még mindig a Leclerc XXI volt a legutolsó Leclerc és még mindig ugyan az a hőkamerája , mint a T-90A-nak....
Oda rítam az adatokat is!
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
K

kamm

Guest
Na ezért nem írtam az RTWL-ről ami az A7-ben van. Annyit talaltam róla, hogy Attica van abban is. Na köszi... viszont az új Atticanál írnak 1920×1080-as felbontást is.
Szerintem az RTWL csak az A7+ jelent meg, az A7V-ben meg az elozo PERI A3 van, de eleg zavaros a kepem... ;)

Ez a legfrissebb cikk a temaban, kb haromhetes: https://www.edrmagazine.eu/krauss-maffei-wegmann-the-ever-lasting-leopard-2

"While new customers, such as Hungary, are acquiring brand new Leopard 2s, intending keeping them in service for a minimum estimated operational life of 20 years, the Munich-based company is already looking forward to extend the effectiveness of its tank minimum till 2040, by integrating new subsystems required by evolving battlefield scenarios, or even to take more radical actions to maintain the key weapon system of many armoured formations at the top of its effectiveness against evolving potential peer adversaries."


"The German Leopard 2 evolution

Derived from A4 and A6 models, the German configuration of the A7 version includes an improved mine protection kit, developed for the A6M version, the addition of a programming unit allowing to fire the DM 11 high explosive ammunition, the adoption of a 3rd generation thermal imager in the commanders periscope, a wholly new man-machine interface based on digital control units, the adoption of the IFIS (Integriertes Führungs- und Waffeneinsatzsystem) battlefield management system, the SOTAS digital IP intercom, a new driver control and information system, a crew compartment cooling system in the turret, and a 20 kW auxiliary power unit allowing semi-silent watch and reducing acoustic and thermal signature when operating stationary.


German Leopard 2A7

A key element is the adoption of the Rheinmetall DM 11 round, which thanks to its programmable fuse provides a high operational flexibility, being effective against many types of targets, such as i.e. troops in the open when used in the airburst mode.

“A further step forward has been made with the Leopard 2 A7V. Here the firepower has been further improved with the introduction of the new L55A1 120 mm smoothbore gun which maintains the same chamber volume of the L55 but is cleared to operate at a higher pressure,” Rainer Fichtner tells EDR On-Line. This allows employing the latest kinetic energy ammunition, such as Rheinmetall’s DM73 APFSDS which development is nearly finished and should enter service soon, and the KE2020Neo, under development by the same company, that will provide even higher performances. A new full digital electric gun slaving system has been adopted. The A7V features a new hull which is fitted with improved internal protection modules, while a new protection package has been installed on the chassis roof as well as on the front glacis, bringing the protection of the chassis at the same level of that of the turret. Protection modules can be easily changed to adapt them to the evolving hollow charge threat.



German Leopard 2 A7

“To cope with the increased weight, compared to the 55 tonnes of the A4 the A7V weighs 64 tonnes, we modified and reinforced the complete running gear, adopting new torsion bars and new tracks. A new final drive was installed, which gives the vehicle the same acceleration from 0 to 30 km/h of the A4, while the top speed is reduced from 70 to 60 km/h, as tactically speaking maximum speed is less important than acceleration at lower speed,” the VP MBT Division explains. The new running gear is designed to withstand up to 69 tonnes combat weight. The gunner WBG-X (Wärmebildgeräte-X) thermal sight has been replaced by a 3rd generation Hensoldt Attica GL, while the driver can now drive forward and backward using the new Spectus multispectral system, also provided by Hensoldt, which combines thermal and low light level cameras, both with the same field of view, the two images being fused according to the situation in order to provide the optimal image. Cooling has been completely reviewed; the A7V features a combined NBC/cooling system in the turret for cooling the electronics and the turret itself, and a separate cooling system in the chassis for the driver.


Qatar Leopard 2A7+

Qatar has acquired an improved version of the A7V known as A7+ QAT. It features the PERI RTWL, the Hensoldt commander’s periscope in use on the German Puma IFV, which includes a 3rd generation thermal imager, a laser rangefinder and new fibre optic gyros. It allows the commander to survey the battlefield and get target grids that are then handed over along the BMS, i.e. to artillery, if the target cannot be dealt with by the tank itself. Another add-on is KMW’s FLW 200 remotely controlled weapon station, that can be armed with a 12.7 mm machine gun or a 40 mm automatic grenade launcher. Finally the tank is equipped with a meteorological sensor. Qatar is the first nation to field a Leopard 2 fitted with a fully digital fire control system."

FYI minden pletyka es forras szerint ez a qatari 2A7+QAT verzio nagyon kozel all a 2A7+HU verziohoz... a fentiek alapjan allitottam mar eddig is, hogy a vilag legmodernebb es legutokepesebb harckocsija, kulonosen varosi (europai) kozegben a 2A7+ jelenleg, bar none.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Leírsz egy felbontás értéket, amit nem tudok semmihez viszonyítani.
Mert nem ismerem a többit.
(Én nem látok minden hsz-t az ignore miatt.)
Azt viszont fontos elmondani, hogy a SOSNA-U képernyője 640×480-as felbontású azaz rosszabb mint a hőkamerájé aminek a képét megjeleníti.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 829
113
Akkor túlbecsültem a franciakat. Mondomén, hogy már 10 éve is egy szar volt az a hőkamera.

Mit is tudott a Leopárd 2A6 hőkamerája akkoriban? Milyen felbontást, milyen nagyítást, milyen garantált célazonosítási távolságot?
Ha ez megvan, tudunk miről beszélgetni. Addig csak francia és orosz adatunk van.

UI.: Az Armatás videók alapján már az oroszoknál is a full HD a divat....
 
K

kamm

Guest
Mit is tudott a Leopárd 2A6 hőkamerája akkoriban? Milyen felbontást, milyen nagyítást, milyen garantált célazonosítási távolságot?
Szerintem mar ugyanazt, mint a mai, ti. mindenhol csak ATTICA 3rd gen neven emlegetik.

Az optikajuk volt regebbi, a Peri R17 A3 meg A2 esetleg, legalabbis a fentebb linkelt Hensoldt brosura azt irja, lasd page 10-13, leirja az upgraded szinteket es kepessegeket, retrofit opciokat (LEOBEN community = Leopard Benutzerstaaten - Leopardot hasznalo allamok): https://www.hensoldt.net/fileadmin/...icle_Optronics/VehicleOptronics_EN_144dpi.pdf

Az ATTICA GL ma a standard, de ez ugy tunik, mar az A6 is ott volt...
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Mit is tudott a Leopárd 2A6 hőkamerája akkoriban? Milyen felbontást, milyen nagyítást, milyen garantált célazonosítási távolságot?
Ha ez megvan, tudunk miről beszélgetni. Addig csak francia és orosz adatunk van.

UI.: Az Armatás videók alapján már az oroszoknál is a full HD a divat....
Az A6 MSES-15 variánsaról semmit nem találtam de a parancsnok kisebb teljesítményű PERI-R17A3 optikája ezt tudja: 768×756-os felbontás, 8×-os zoom. Egy 2,3×2,3 m-es célt esetén 11km az észlelési távolság és 5km az azonosítási távolság.
Még egyszer! Ez nem az irányzó hanem a parancsnok optikája!

Az Armataba nem mádodvonalas elektronika került mint a T-90 változatokva, ez bagyon nagy diferencia. Mondjuk azt nem ertem, hogy a T-90 változatok mellett miért érv a T-14.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 829
113
Szerintem mar ugyanazt, mint a mai, ti. mindenhol csak ATTICA 3rd gen neven emlegetik.

2001 környékén állt szolgálatba a Leopárd 2A6.
Erős kétségeim vannak a felől, hogy full HD hőkamerával nyomták.....

A linkelt pdf-ben pedig semmilyen kérdésemre nem kaptam választ....
"Mit is tudott a Leopárd 2A6 hőkamerája akkoriban? Milyen felbontást, milyen nagyítást, milyen garantált célazonosítási távolságot?"
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
2001 környékén állt szolgálatba a Leopárd 2A6.
Erős kétségeim vannak a felől, hogy full HD hőkamerával nyomták.....

A linkelt pdf-ben pedig semmilyen kérdésemre nem kaptam választ....
"Mit is tudott a Leopárd 2A6 hőkamerája akkoriban? Milyen felbontást, milyen nagyítást, milyen garantált célazonosítási távolságot?"
Nem is 2001-es A6-ról beszélünk. Leírtam, hogy 2011 3.gen. Attica...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
2001 környékén állt szolgálatba a Leopárd 2A6.
Hat, a BW szamara, esetleg. Kulfoldre biztosan kesobbre tennem.
Erős kétségeim vannak a felől, hogy full HD hőkamerával nyomták.....
A felbontas nem feltetlenul kotodik a generaciohoz, ha a szenzor korabban mar eleve tudta, de a kovetkezo lepcso avagy a display driver nem, akkor az lehetett alacsonyabb...
A linkelt pdf-ben pedig semmilyen kérdésemre nem kaptam választ....
Arra igen, hogy mar az elozoeknel is "third-gen" ATTICA van emlegetve...

"Mit is tudott a Leopárd 2A6 hőkamerája akkoriban? Milyen felbontást, milyen nagyítást, milyen garantált célazonosítási távolságot?"

Szerintem ebbol nagyon keves lett azota is nyilvanos, anno meg termeszetesen mind titkos adatnak szamitottak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Ami érdekes itt az a PERI-R17A3 L4. Na erről annyi infó van mint az RTWL-ről azaz semmi.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 829
113
de a parancsnok kisebb teljesítményű PERI-R17A3 optikája ezt tudja: 768×756-os felbontás, 8×-os zoom. Egy 2,3×2,3 m-es célt esetén 11km az észlelési távolság és 5km az azonosítási távolság.
Ez ugyan az, mint amit a SOSNA tud vagy a francia Leclerc....
Amúgy:
"újítás, hogy a parancsnok Peri R–17 optikája hőképalkotó kamerát kapott, így az előző változatoktól eltérően, amelyek csak a látható fény tartományában működtek, a 2A5 változatnál lehetővé vált az éjjellátó üzemmód használata."
Ha a cikk szövege hiteles akkor a Leopárd 2A5-ig nem volt hőkamera a Peri-17 rendszerben....

Nem is 2001-es A6-ról beszélünk. Leírtam, hogy 2011 3.gen. Attica...
Bár az igaz, hogy, 2011-ben már A6M és M+ néven futott az aktuális verzió.

Ez nagyon nem mindegy amúgy....
Csak mert ez alapján a Leopárd 2A6 hőkamerája nem biztos, hogy jobb volt, mint a Leclerc XXI é vagy a T-90A-é, ugyanis itt a 2000's évek eleji csúcstechnikáról beszélünk.
Még jó, hogy 10 évvel később már jobb technika volt az A6M-ben!

Arra igen, hogy mar az elozoeknel is "third-gen" ATTICA van emlegetve...
Lásd. fentebb vagy úgy bármikor. A németeknél csak az osztrákok profibbak a marketinges utólagos történelem hamisításban.
Nem mindegy, hogy A6 vagy A6M....

Szerintem ebbol nagyon keves lett azota is nyilvanos, anno meg termeszetesen mind titkos adatnak szamitottak.

Már bocsi, de akkor mi alapján fikázunk?
Miből gondoljuk egyáltalán, hogy mondjuk a T-90M-ben pl. ugyan az a hőkamera , mint a T-90A-ban, vagy a T-72B3-ban ami egy elég aránytalanul elbaszott valami....
Attól, hogy pl. a T-72B3-ba a 20 éves francia eredetű hőkamera kerül még közel sem biztos, hogy a T-90M is azt kapja...
Nem hiszem, hogy oroszéknál 20 éve áll a világ. Akkorban megvették a világ egyik legjobb hőkameráját és arra alapozva haladtak tovább. Én így látom.
Az meg, hogy mibe mi kerül inkább pénz meg lobbi kérdése.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Miből gondoljuk egyáltalán, hogy mondjuk a T-90M-ben pl. ugyan az a hőkamera
Amúgy kalina tűzvezérlőrendszer van benne, hogy a hőkamerát is cserélték-e nem tudom.

Lásd. fentebb vagy úgy bármikor. A németeknél csak az osztrákok profibbak a marketinges utólagos történelem hamisításban.
Már írtam korábban, leírom megint. Valahol mocsokmód idegesítő, hogy ha most ráhegesztenek egy trophyt az A7re, akkor onnantól vita nélkül minden egyes nyugati Leo2esen 1979 óta volt aktív védelmi rendszer.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
2001 környékén állt szolgálatba a Leopárd 2A6.
Erős kétségeim vannak a felől, hogy full HD hőkamerával nyomták.....

A linkelt pdf-ben pedig semmilyen kérdésemre nem kaptam választ....
"Mit is tudott a Leopárd 2A6 hőkamerája akkoriban? Milyen felbontást, milyen nagyítást, milyen garantált célazonosítási távolságot?"

2021-08-02-22-07-48-Window.jpg