Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 812
113
Az, hogy vagy 70 oldalon keresztül magyarázzátok, hogy jó jó, a páncél gyengébb, a meghajtás rosszabb, nappal tulajdonképpen a lehető legmodernebb lőszerrel esetleg lesállásból, de zéjjellátó jobb.

Igazából ezt mondja az, aki a leopard 1 et a T64 elé sorolja, szóval bocsánat de ez így semmit nem mond.


Köszönöm, hogy önkritikus vagy, és őszintén beszélsz az írásodról. De ha így tudod, hogy mi vagy, akkor talán elkezdhetsz érvelni is.


Valóban, megszegtem a ne vitatkozz idiótákkal tételt.

Azért a tények kedvéért, miben is jobb egy leo2A7+ mint a legújabb T90?
Mondjuk reális európai harctávon.

És miben jobb mint egy T14?
Butaságot beszélsz.Komplett rendszerrk hiányoznak a T-90-A-ból amik már az A5-ben is megvannak.De pl az MS-ben is 1 generációval rosszabb elektronika van mint az A6-ban.Páncélban jobb a T-90MS de ennyi. Minden másban magasan veri még az A6 is.

A T-14 nem tudom hogy jött ide. Nem a témába vágó érvekkel való vagdalkozás az minimum érvelési hiba de inkább demagógia.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 812
113
Csak hogy tisztázzuk! A T-90A ban az irányzónak nincs egyesített éjszakai és nappali irányzéka, külön van a kettő. A nappali nevetséges naximum 12×-es nagyítású az éjszakai látótávja passzív módban 1500 méter és nincs összekötve a lézer távmérővel, ebből következően a digitális tűzvezető rendszerrel sem (manuálisan kell állítani a tűzvezető rendszert ha ejszakia irányzékot használsz).

Ez még a Leopard 2A4 színvonalát sem eri el tűzvezetésben.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 956
123 563
113
Illetve a T-90M az első olyan rendszerbe állított orosz hk ami rendelkezik függetlenük mozgatható panoráma hőkamerával a parancsnok részére.
Továbbá az osztott lőszer a T-90M és Armata számára kifejlesztett új automata töltőig baromira hátrányba hozta az orosz hk-kat. Az új lőszerekkel érték el a nyugati szintet legalábbis a kinetikus lőszerek terén.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 840
57 799
113
Azért lett itt sok minden :)

Szerintem....:
1. Lehet a BMPT koncepcióját szeretni vagy nem szeretni, de ez önmagában nem minősíti a járművet.

2. A BMPT T-72B alvázon van. Már ennek a védelmi szintje is magasan meghaladja bármelyik rendszerben álló IFV védelmi szintjét a világon!

3. A jelenlegi BMPT-3 koncepció az biza Armata alvázas, annak a védelmi képességei még a harckocsik között is elég jónak számítanak, Szerintem alaptalan összemérni bármilyen IFV-vel.

4. Az aktív védelmi rendszerek (APS) sík terepen jók. A BMPT-nek nem azért nincs, mert nincs az oroszoknak ilyen rendszere, hanem azért nincs mert városban haszontalan vagy önveszélyes (pl. saját gyalogságra....)

5. Ebből kiindulva a nyugati IFV-k egyelőre csak tervezett APS rendszereit inkább hanyagoljuk.... majdnem lényegtelen, hogy van e nekik vagy nincs.

6. Innentől kezdve belátható, hogy RPG tűzben inkább melyik járműben ülnél vagy melyiket küldenéd előre.

7. A BMPT-1/2 esetén én egyenlőre csak a 30 mm-s gépágyúról tudok:
A BMPT-3 meg csak egy elképzelés az 57 mm-s kaliberrel.
Azt, hogy miért akartok bújkáló gyalogosra AHEAD-al lőni azt csak részben értem (láttam ilyen teszteket), de szerintem városi harcban nem annyira fontos.
Viszont!
A BMPT-3 esetén már erősen számolnak a légvédelmi szerepkörrel. Oda kell majd. Kb. 2 éve hallottam, hogy fejlesztik az oroszok a saját AHEAD lőszerüket, pont az 57 mm-s kaliberhez.

8. A T-90A harckocsi tűzvezetését le lehet szarozni, de azért gondoltam jelzem, hogy a Thales Catherin FC hőkamera van mindben....
Gondolom ami a Leclerc harckocsiba jó, az a T-90A-ba már nem :cool:

9. De vissza az IFV-khez. A "Modern" nyugati IFV-k páncélzata szemből 30 mm-s gpu, oldalról 14.5 mm-s pct. lőszerek ellen véd. Ezt tudj a CV90 meg a K21 is. Mostanában lett divat a "túlpáncélozás" aminek én nem sok értelmét látom. Talán a PUMA a legjobban védett jelenleg, de még a németek sem állítottak annál vadabbat, mint, hogy kb. a T-72A szinjét tudja a Puma.
Ha bele gondolsz, hogy milyen nagy hombár a Puma a T-72-höz képest akkot ez egy szép eredmény kb. ugyan azzal a súllyal.
De ez még mindig nem a BMPT szintje.... (Ami legalább T-72B)

10. Azért én a Leopárd 2A7-től nem vagyok elájulva. Nem mondanám rossznak, hiszen nem az, de az a tipikus túlfejlesztett, túlárazott konstrukció. Az ésszerűség határát a Leopárd 2A6-al szerintem már régen elérték a németek.

11. A relikt az nem egy 80's évekből itt maradt ERA. Az egy új fejlesztés. Valószínűleg igen hatékony is.
A mai pct. fegyverek nagy része egyelőre a Kontakt-5-el se nagyon bír el, pedig az tényleg a 80's évek vége.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 840
57 799
113
Nem arról volt szó, hogy nem szállították le és valami fehérorosz koppintás került bele?

Nem, konkrétan licencben gyártják a fehéroroszok.
Az oroszok vettek kb. 300 db-ot a franciáktól, közben meg a fehéroroszok vettek licencet. Gondolom ilyen stróman szerepben. De ez nem mai sztori, talán 2008 környékén volt. Viszot azért fontos, mert az orosz harckocsiba való hőkamera fejlesztések ezen a technológián alapulnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 812
113
Azért lett itt sok minden :)

Szerintem....:
1. Lehet a BMPT koncepcióját szeretni vagy nem szeretni, de ez önmagában nem minősíti a járművet.

2. A BMPT T-72B alvázon van. Már ennek a védelmi szintje is magasan meghaladja bármelyik rendszerben álló IFV védelmi szintjét a világon!

3. A jelenlegi BMPT-3 koncepció az biza Armata alvázas, annak a védelmi képességei még a harckocsik között is elég jónak számítanak, Szerintem alaptalan összemérni bármilyen IFV-vel.

4. Az aktív védelmi rendszerek (APS) sík terepen jók. A BMPT-nek nem azért nincs, mert nincs az oroszoknak ilyen rendszere, hanem azért nincs mert városban haszontalan vagy önveszélyes (pl. saját gyalogságra....)

5. Ebből kiindulva a nyugati IFV-k egyelőre csak tervezett APS rendszereit inkább hanyagoljuk.... majdnem lényegtelen, hogy van e nekik vagy nincs.

6. Innentől kezdve belátható, hogy RPG tűzben inkább melyik járműben ülnél vagy melyiket küldenéd előre.

7. A BMPT-1/2 esetén én egyenlőre csak a 30 mm-s gépágyúról tudok:
A BMPT-3 meg csak egy elképzelés az 57 mm-s kaliberrel.
Azt, hogy miért akartok bújkáló gyalogosra AHEAD-al lőni azt csak részben értem (láttam ilyen teszteket), de szerintem városi harcban nem annyira fontos.
Viszont!
A BMPT-3 esetén már erősen számolnak a légvédelmi szerepkörrel. Oda kell majd. Kb. 2 éve hallottam, hogy fejlesztik az oroszok a saját AHEAD lőszerüket, pont az 57 mm-s kaliberhez.

8. A T-90A harckocsi tűzvezetését le lehet szarozni, de azért gondoltam jelzem, hogy a Thales Catherin FC hőkamera van mindben....
Gondolom ami a Leclerc harckocsiba jó, az a T-90A-ba már nem :cool:

9. De vissza az IFV-khez. A "Modern" nyugati IFV-k páncélzata szemből 30 mm-s gpu, oldalról 14.5 mm-s pct. lőszerek ellen véd. Ezt tudj a CV90 meg a K21 is. Mostanában lett divat a "túlpáncélozás" aminek én nem sok értelmét látom. Talán a PUMA a legjobban védett jelenleg, de még a németek sem állítottak annál vadabbat, mint, hogy kb. a T-72A szinjét tudja a Puma.
Ha bele gondolsz, hogy milyen nagy hombár a Puma a T-72-höz képest akkot ez egy szép eredmény kb. ugyan azzal a súllyal.
De ez még mindig nem a BMPT szintje.... (Ami legalább T-72B)

10. Azért én a Leopárd 2A7-től nem vagyok elájulva. Nem mondanám rossznak, hiszen nem az, de az a tipikus túlfejlesztett, túlárazott konstrukció. Az ésszerűség határát a Leopárd 2A6-al szerintem már régen elérték a németek.

11. A relikt az nem egy 80's évekből itt maradt ERA. Az egy új fejlesztés. Valószínűleg igen hatékony is.
A mai pct. fegyverek nagy része egyelőre a Kontakt-5-el se nagyon bír el, pedig az tényleg a 80's évek vége.
Nem ugyanaz van benne mint a Leclercben.
A franciák butítottat adtak az oroszoknak. Nem véletlen a Sosna U látótávkorlátja.
Szóval igen, a Leclercbe modern a T-90A-ban és T-90M-ben meg nem. Az A7-ben meg az új Leclerc-ben már új generaciós (3. gen ha jól emlékszem) hőkamera van a T-90A-ban meg a T-90M-ben egy egy generációval régebbi butított .

Az A7 már valóban a vége a Leopardnak, de ne legyenek illúzióid klasszisokkal jobb mindennél ami orosz és nem T-14.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 840
57 799
113
Nem véletlen a Sosna U látótávkorlátja.

Mi? 5 km-ig tűzvezet.
Mire vezetnek célzottan tüzet 5 km-e nyugaton?
Csak mert az ororsz tankok esetén az ATGM miatt kell ez a távolság.

A franciák butítottat adtak az oroszoknak.
Forrás?

Az A7 már valóban a vége a Leopardnak, de ne legyenek illúzióid klasszisokkal jobb mindennél ami orosz és nem T-14.

Kifejtenéd?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 812
113
Mi? 5 km-ig tűzvezet.
Mire vezetnek célzottan tüzet 5 km-e nyugaton?
Csak mert az ororsz tankok esetén az ATGM miatt kell ez a távolság.


Forrás?



Kifejtenéd?
A tankodradon reszletesen írnak a SOSNA U-ról tessék(a kis zoom és a pocsék felbontás, így adták el a franciák...):

A 2006 után gyártott összes T-90A a francia eredetű hőkamerával van szerelve.
Igen ez azt jelent, hogy nem mindben. Mondjuk 2010-ben vették meg a licencet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 840
57 799
113
A tankodradon reszletesen írnak a SOSNA U-ról tessék(a kis zoom és a pocsék felbontás, így adták el a franciák...):

Végig olvastam. Ezt hol álmodtad oda? :D
Ez az eredeti kamera prospektus:
A sötétkék vonalat nézd!
A franciáknál és az oroszoknál ugyan úgy 5 km.
Az oroszok szerint a Sosna-U 12 szeresen nagyít.
A Leclercben a HL60/70 az bizony csak 10 szeres nagyítást tud....
A legutolsó Leclercben használt HL130-as rendszerrel lényegében megegyező a kamera felbontása is!
(Francia: 576*746. Orosz: 576*754)

Szóval mi most miről beszélünk?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 812
113
Végig olvastam. Ezt hol álmodtad oda? :D
Ez az eredeti kamera prospektus:
A sötétkék vonalat nézd!
A franciáknál és az oroszoknál ugyan úgy 5 km.
Az oroszok szerint a Sosna-U 12 szeresen nagyít.
A Leclercben a HL60/70 az bizony csak 10 szeres nagyítást tud....
A legutolsó Leclercben használt HL130-as rendszerrel lényegében megegyező a kamera felbontása is!
(Francia: 576*746. Orosz: 576*754)

Szóval mi most miről beszélünk?
Akkor a francia hőkamera a Leclercben is egy kalap szar.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 812
113
Mondjuk a franciák védelmére legyen, hogy az új Leclercben 3. gen hőkamera van nem 2. gen mint a T-90 típuscsaládban.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Jó minőségű hőkamera ide vagy oda, ettől függetlenül a T-90A egy ipari hulladék a Leopard-2A7-hez képest.

Mozgékonysága gyengébb. Még előremenetben nagyjából összehasonlítható, de a hátramenet szánalmas, még 10km/h sincs, ez komoly taktikai hátrány. Hátrány a mai szemmel primitív sebességváltó/kormánymű, illetve a rendkívül rövid élettartamú motor (kevesebb mint 300 óra). Motorcsere meg egy nap a T-90-nél, Leopardnál az egész power pack 20 perc ki-be. A T-90 felfüggesztése ugyanaz mint a T-72-é. A lengyelek szerint borzalmas a Leopardhoz képest.

A T-90A tűzereje, még a legmodernebb 3BM59 és 3BM60 lőszerekkel sem éri el az Rh120/L55 és DM63 szintjét. Elégtelen a modern nyugati típusokkal szemben. A T-90 tűzvezetőrendszere is a régimódi 1G46, 2020-as szinten pocsék stabilizátorral párosítva.
A parancsnoknak nincs panoráma optikája, (Leopardnak kezdetektől volt), ami van neki, abból is hiányzik a hőkamera.

Páncélzat terén sem tud felmutatni semmit a T-90A, még mindig a reménytelenül elavult, 80-as évek végéről származó Kontakt-5-re építik a védelmét. Robbanásbiztos rekeszek sehol nincsenek.

Elektronika terén sincs eleresztve a T-90A, BMS abszolút nincs benne, és a kommunikációs rendszere is hagy kívánni valót maga után. Az oroszok szerint is az R-168 rádió egy primitív megbízhatatlan vacak. A Leoparddal ellentétben viszont van a T-90A-nak aktív védelmi rendszere. Csakhogy ez is elavult már. A Stora semmiféle hatással nincs a modern páncéltörő rakétékra.