[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 320
113
csöves tüzérségi eszközből mindenesetre több kategoria kell.
kell a láncos önjáró.
kell valami extra hatótávólságú/vag extra nagy kaliberes. (az a lényeg hogy extra legyen és valamilyen képességbe nagy)
kell egy általános modern
és kell egy általános olcsó
és kell valami speckó kiskaliberű (légiszállítású) kis db számban.
ez kell csövesből. mindnek megvan a szerepe a feladata besegíthetnek egymásnak de nem váltják ki egymást.

itt sokan az általános modernt és az általános olcsót akarják eggyel kiváltani.
Nem szabad.
többféle fegyver hát többféle fegyver a lényeg hogy a gránátok legyenek kompatibilisek és a hajítótöltetek . (az nem kompatibilitási probléma ha marad hajítótöltet mert nem pakolható bele az összes.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 198
113
csöves tüzérségi eszközből mindenesetre több kategoria kell.
kell a láncos önjáró.
PZH
kell valami extra hatótávólságú/vag extra nagy kaliberes. (az a lényeg hogy extra legyen és valamilyen képességbe nagy)
L/60-as kerekes önjáró - valszeg HX3, de nem az RM lehet az egyetlen aki hosszabb csőben gondolkodik...
kell egy általános modern
ATMOS

és kell egy általános olcsó
Józsi kézi gránáttal, CG-vel, aknavetővel
és kell valami speckó kiskaliberű (légiszállítású) kis db számban.
Aknavetők - szerintem felesleges a 105-öst helikopterrel cibálni, a 155-ösre még inkább igaz ez.
ez kell csövesből. mindnek megvan a szerepe a feladata besegíthetnek egymásnak de nem váltják ki egymást.

itt sokan az általános modernt és az általános olcsót akarják eggyel kiváltani.
Nem szabad.
Egyelőre egy teherautó önjáró ATMOS kb. egy árban van egy gyári új M777-essel. Utóbbihoz is kell teherautó a vontatáshoz, szóval jobb megoldás ha már rá van építve egy löveg ateherautóra: gyorsabban odébb állhat, nehezebben lövik ki.
Nem véletlen kopik ki legtöbb helyen a vontatott tüzérség a teherautós megoldás javára, ami egy nagyon jó alternatívája minimális felár mellett.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 320
113
PZH

L/60-as kerekes önjáró - valszeg HX3, de nem az RM lehet az egyetlen aki hosszabb csőben gondolkodik...

ATMOS


Józsi kézi gránáttal, CG-vel, aknavetővel

Aknavetők - szerintem felesleges a 105-öst helikopterrel cibálni, a 155-ösre még inkább igaz ez.

Egyelőre egy therautó önjáró ATMOS kb. egy árban van egy gyári új M777-essel. Utóbbihoz is kell teherautó a vontatáshoz, szóval jobb megoldás ha már rá van építve egy löveg ateherautóra: gyorsabban odébb állhat, nehezebben lövik ki.
na látod. pont a problémás részekbe van a legnagyobb szemléletbeli különbség.
olcsó kategórás termékeket nem váltasz ki aknavetőkkel meg cg vel. nagyon nem egy kategoria sse aknavetővel se cg vel nem adsz támogatást 40-45 km re.
de ide tömeg kell már csak a gyakori tás váltások miatt is nem is beszélve az igényekről ami pl a több dandárnyi egyéb erőt érinti...

a 105 öst sem váltod ki aknavetővel. nem ugyan az a szerepkör nem ugyan az a kategória. nem azonos. nem egymás alternatívái hanem egymás kiegészítői.
ezeknek nem kell 155 ös ez nem olyan távólságba dolgozik és nem úgy dolgozik. a légiszállíthatóság em csak azért kell hogy gyorsan elérjen a ból b be hanem hogy olyan helyekre is ki tudjon települni amik nehezen megközelítheőek. pl hegytetőkre völgyzárakat létrehozni stb.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 320
113
a 105 ösnél nem hátrány a kisebb lőtáv mert az ellen sem tud mást odacibálni csak hasoonló lőtávú eszközt. vagy stratégiai pont gyors elfoglalásával azt sem. ezzel abszolutizálódik a tűzerő fölény. (persze ez nem jelenti azt hogy ne lenne szükség aknavetőkre vagy pct rakétákra.)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 198
113
na látod. pont a problémás részekbe van a legnagyobb szemléletbeli különbség.
olcsó kategórás termékeket nem váltasz ki aknavetőkkel meg cg vel. nagyon nem egy kategoria sse aknavetővel se cg vel nem adsz támogatást 40-45 km re.
Valóban nem, az vicc akart lenni - pontosabban arra utaltam hogy nem kell ennyiféle löveg szerintem.
Általános löveg szerepkörre ATMOS-ból vennék - sokat!
48 ATMOS löveg 100 mrd forint - aprópénz az évi 3000+ milliárdos védelmi költségvetéshez mérve.
Kevesebb emberrel elműködik (kb. 3-4 fő békeidőben + 2 fő töltögető besorozható hozzá hbáorúban)

de ide tömeg kell már csak a gyakori tás váltások miatt is nem is beszélve az igényekről ami pl a több dandárnyi egyéb erőt érinti...
A "gyakori TÁS váltás" miatt is érdemes teherautós lövegekben gondolkodni: gyorsabban odébb áll, jobban túl él. Nem sokkal drágább mint egy új vontatott löveg.

a 105 öst sem váltod ki aknavetővel. nem ugyan az a szerepkör nem ugyan az a kategória. nem azonos. nem egymás alternatívái hanem egymás kiegészítői.
ezeknek nem kell 155 ös ez nem olyan távólságba dolgozik és nem úgy dolgozik. a légiszállíthatóság em csak azért kell hogy gyorsan elérjen a ból b be hanem hogy olyan helyekre is ki tudjon települni amik nehezen megközelítheőek. pl hegytetőkre völgyzárakat létrehozni stb.
Valamennyi 105-ös lehetne, bár egyelőre nem tűnik valószínűnek...
 
  • Tetszik
Reactions: Sniper

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 320
113
Valóban nem, az vicc akart lenni - pontosabban arra utaltam hogy nem kell ennyiféle löveg szerintem.
Általános löveg szerepkörre ATMOS-ból vennék - sokat!
48 ATMOS löveg 100 mrd forint - aprópénz az évi 3000+ milliárdos védelmi költségvetéshez mérve.
Kevesebb emberrel elműködik (kb. 3-4 fő békeidőben + 2 fő töltögető besorozható hozzá hbáorúban)


A "gyakori TÁS váltás" miatt is érdemes teherautós lövegekben gondolkodni: gyorsabban odébb áll, jobban túl él. Nem sokkal drágább mint egy új vontatott löveg.


Valamennyi 105-ös lehetne, bár egyelőre nem tűnik valószínűnek...
48 db csak a dandárok igényét szólgálja ki.
erre még kellene XX db egy tüzérezredbe szervezve.
és kellene XX db az egyéb alakulatoknak (területvédelem gyorsan összeállított harcsoportok stb.)

hogy vontatott vagy platóraszerelt nem tettem különbséget. ebbe nem is kell belemenni most.

az a valamennyi 105 ös minimum 12 jobb esetben 18 optimális esetben 24 db.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 198
113
48 db csak a dandárok igényét szólgálja ki.
erre még kellene XX db egy tüzérezredbe szervezve.
és kellene XX db az egyéb alakulatoknak (területvédelem gyorsan összeállított harcsoportok stb.)

hogy vontatott vagy platóraszerelt nem tettem különbséget. ebbe nem is kell belemenni most.

az a valamennyi 105 ös minimum 12 jobb esetben 18 optimális esetben 24 db.
A 48 szerintem a minimum - csak példának írtam. Lehetne 2x-3x ennyi. Pl. 96 db ATMOS kb. 200 mrd Ft - ez sem sok, pláne 3-5 év alatt fizetgetve! 2x24 mehetne a dandárok átmogatására, a többi meg akár egy önálló vegyes tüzérezredbe a PULS-rakétásokkal
Különleges dandárnál lehetne pár üteg 105-ös, csak nem ártana, akkor még néhány helikopter, mert a 8+8 H225-ös elég kevés ehhez...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
Valóban nem, az vicc akart lenni - pontosabban arra utaltam hogy nem kell ennyiféle löveg szerintem.
Általános löveg szerepkörre ATMOS-ból vennék - sokat!
48 ATMOS löveg 100 mrd forint - aprópénz az évi 3000+ milliárdos védelmi költségvetéshez mérve.
Kevesebb emberrel elműködik (kb. 3-4 fő békeidőben + 2 fő töltögető besorozható hozzá hbáorúban)


A "gyakori TÁS váltás" miatt is érdemes teherautós lövegekben gondolkodni: gyorsabban odébb áll, jobban túl él. Nem sokkal drágább mint egy új vontatott löveg.


Valamennyi 105-ös lehetne, bár egyelőre nem tűnik valószínűnek...
Honvédelemre nem kell helikopteres szállítás. Ilyesmi kell:
HUMVEE_2_CT_Hawkeye-1536x1024.jpeg

Nem tudom mennyibe kerülhet de gyanítom hogy olcsóbb mint bármi más, két terepjárón ott van a gyorsan helyet változtató könnyű tüzérség.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
A 105mm-es lövegekkle kapcsolatban hozzátenném, hogy az ukrán tapasztalatok szerint a még a 122mm-es lövedékek is kiépített állásharban gyakorlatilag hatástalanok voltak, ezért tértek át a 152 és 203mm-es lövegek használatára az oroszok (és a 122-es lőszerhiány miatt is). Az ukránok már erőteljesen a 155mm-es nyugatira állnak át.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 911
7 609
113
PULS, Hermes, ATMOS, Gripen fegyverzet, ABM képesség, Műholdak - sok mindent jelenthet ez...sok cucc jól jönne onnan.

Esélyes velük egy jó vaskos vásárlás. :)
Amugy vicces mert amikor irtam az eredeti felvetes kommentet . Meg gondolkodtam is hogy hozza irom Aladeen szivbajt kap ha ez lesz a puls meg atmos helyett :D :D
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 198
113
Abból nem lesz még vagy 2 évig semmi' elmondták valós képességeket akarnak fejleszteni! Erősen érdeklődnek az ATMOS után! Valószínüleg veszünk belőle! Tehát elvetették! Egy időre biztos!
ATMOS jó lenne "alaplövegnek", de hivatalosan még senkitől nem hallottam az ATMOS iránti érdeklődést - igaz: a HX3 lövegről is nagy kusss, meg kb mindenről...