Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
1. Azért az a (~9) hordozó még mindig kétszer (de inkább háromszor) annyi volt, mint az összes többi országnak (inkluzíve a szövetségeseket is).....
Az F-22 fenntartása emlékeim szerint egyrészt kurva drága, másrészt darabonként 100+ millió dezső. Egy hk felszerelése automata töltővel (felülről) becsülve 3 millió. Nem ugyanaz a nagyságrend...
2. Értelmezhető, lehet. Amikor pénzt kérnek rá a kongresszustól, akkor kell győzködni a képviselőket. Ott lehet érv. Gondolom, ha egy katonát akarsz meggyőzni, azt szakmai (és logisztikai) érvvel lehet elsősorban. A Zumwaltot is megépítették, gazdaságilag csőd az emlékeim szerint...... Az, hogy a töltőszemélyzet kiváltása gazdaságilag mennyi idő alatt térül meg, szerintem sokadlagos szempont egy ilyen döntésnél.
3. Nincs vita közöttünk.
  1. Ez senkit nem érdekel, hogy hányszor több, mint A vagy B országé. Mert nem ez a mérce.

    Ha az az elvárás a politika felől, hogy X helyen kéne Y erővel folyamatos jelenlétet adni, akkor az 9 db hajóval nehézkes. Nézd meg, hogy az az X hely, az mennyi X is. És Kína egyre erősebb... Mégis, eljött az a pillanat, amikor bizony húztak le a képességekből, még ha csak időlegesen is.

    Nézzük csak.

    Földközi-tenger
    Csendes-óceán
    Indiai-óceán / Közel-kelet
    Kiképzésre 1 db hajó, mert már nincs erre másodvonalas, mint a hidegháború alatt volt...
    1 db mindig a 4 éves nagyjavításon van, de ez akár összes is csúszhat és lehet, hogy 2 is volt már így.
    1 db mindig feltöltés alatt áll.
    1 db meg hajózik ki a váltásra vagy vissza.

    Ez már 8-9 darab hajó és akkor n+1 hely van, ahol kell a dupla CVN-es CSG.
    Hoppá...
    Na azért volt ultragáz Navy szemmel a 9 db hajó és kell a 10, de inkább a 11.

  2. A Zumwalt megépítésének hátterét nem ismerem, hogy ki tolta meg annyira az a rakás szart. Én koncepcionális szinten baromságnak tartom.

  3. Ámen.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 346
46 141
113
Az EMBT-ben is ez lesz/van (mivel a Leclerc tornya van rajta).
Amit bemutattak, az csak egy techdemó volt. Annak semmi köze nem lesz a végleges tankhoz.
Hivatalosan azért építették csak így össze a 2 részt, hogy demonstrálják, hogy össze tudnak állítani működő konstrukciót, a külön külön dolgozó mérnökök.
Szerintem elsősorban az illesztést (fizikai és elektromos) rendszereket tesztelték ezzel.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi
R

rejsz felügyelő

Guest
És a kézi töltés nagyobb túzgyorsaságot is eredményez,mint a gépi,legalábbis az amik erre jutottak anno.
Szerintem ez erősen elméleti, gondolj bele egy terepen 60-al rongyoló harckocsiban mennyire sikerül mondjuk 7 másodpercenként berámolnod egy lőszert?

Ezen kívül a gyakorlatban nem úgy működik hogy állsz szemtől szemben az ellenséggel és lövitek egymást. Fedezék mögül kibújsz-célzol-lősz-visszamész, lehet hogy az eredetileg célbavett harckocsi közben lebukik egy tereptárgy mögé akkor vársz, vagy ráállsz egy másik célra-lősz-majd újra visszatolatsz.
Szóval jól hangzik leírva csak nem biztos hogy akkora a jelentősége.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999 and fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 814
113
Szerintem ez erősen elméleti, gondolj bele egy terepen 60-al rongyoló harckocsiban mennyire sikerül mondjuk 7 másodpercenként berámolnod egy lőszert?

Ezen kívül a gyakorlatban nem úgy működik hogy állsz szemtől szemben az ellenséggel és lövitek egymást. Fedezék mögül kibújsz-célzol-lősz-visszamész, lehet hogy az eredetileg célbavett harckocsi közben lebukik egy tereptárgy mögé akkor vársz, vagy ráállsz egy másik célra-lősz-majd újra visszatolatsz.
Szóval jól hangzik leírva csak nem biztos hogy akkora a jelentősége.
Szerintem is.De ez is szerepelt egykor a robottöltő elutasitásának indokai között.Japánok pedig fenemód büszkék voltak rá,hogy a Type90 ha rövid ideig is,de képes 4másodperces tűzütemre.Bizonyos helyzetekben azért biztos van előnye a nagy tűzgyorsaság képességének.Pl ha rohamozni kell.Mert időnként azt is kell.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 799
113
Szerintem ez erősen elméleti, gondolj bele egy terepen 60-al rongyoló harckocsiban mennyire sikerül mondjuk 7 másodpercenként berámolnod egy lőszert?

Ezen kívül a gyakorlatban nem úgy működik hogy állsz szemtől szemben az ellenséggel és lövitek egymást. Fedezék mögül kibújsz-célzol-lősz-visszamész, lehet hogy az eredetileg célbavett harckocsi közben lebukik egy tereptárgy mögé akkor vársz, vagy ráállsz egy másik célra-lősz-majd újra visszatolatsz.
Szóval jól hangzik leírva csak nem biztos hogy akkora a jelentősége.

Teljesen szabálytalanul úgy szokták csinálni,hogyha gyorsan kell lőni akkor nem a tárolóból veszik elő a lőszert hanem amint betöltötték az ágyút már veszik is elő a másikat és a töltő kezében a gránáttal várja hogy úkratölthessen.Így irgalmatlan tűzütemet lehet produkálni egy ideig(szerintem max pár percig)viszont a zárt lőszertároló így semmit nem ér.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 215
14 068
113
Szerintem ez erősen elméleti, gondolj bele egy terepen 60-al rongyoló harckocsiban mennyire sikerül mondjuk 7 másodpercenként berámolnod egy lőszert?

Ezen kívül a gyakorlatban nem úgy működik hogy állsz szemtől szemben az ellenséggel és lövitek egymást. Fedezék mögül kibújsz-célzol-lősz-visszamész, lehet hogy az eredetileg célbavett harckocsi közben lebukik egy tereptárgy mögé akkor vársz, vagy ráállsz egy másik célra-lősz-majd újra visszatolatsz.
Szóval jól hangzik leírva csak nem biztos hogy akkora a jelentősége.


Hát szerintem az is eléggé elméleti, hogy terepen 60-nal száguldva vezetsz tüzet az ellenre. Ha terepen ennyivel robog egy páncélos ott mindenki 4 kézzel kapaszkodik. Ha van töltőgép ha nincs.
De abban én is egyetértek menet közben főleg szar terepen biztos előnyösebb a töltőgép.

Ha kifogy akkor az irányzó tölt kézzel?
Az rohadt macera lehet.
Kiváncsi lennék ha kézzel kell tölteni az mennyi idő. Akár keleti, akár nyugati típusoknál.
Ráadásul ekkor az irányzó nem is tud a feladatára koncentrálni.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 814
113
Teljesen szabálytalanul úgy szokták csinálni,hogyha gyorsan kell lőni akkor nem a tárolóból veszik elő a lőszert hanem amint betöltötték az ágyút már veszik is elő a másikat és a töltő kezében a gránáttal várja hogy úkratölthessen.Így irgalmatlan tűzütemet lehet produkálni egy ideig(szerintem max pár percig)viszont a zárt lőszertároló így semmit nem ér.
Ennek a nagy tűzütemnek rohamkor,illetve annak elháritásakor van jelentősége.Hosszú ideig meg már csak azért sem lehet fentartani,mert túlmelegszik az ágyú.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 927
19 170
113
Teljesen szabálytalanul úgy szokták csinálni,hogyha gyorsan kell lőni akkor nem a tárolóból veszik elő a lőszert hanem amint betöltötték az ágyút már veszik is elő a másikat és a töltő kezében a gránáttal várja hogy úkratölthessen.Így irgalmatlan tűzütemet lehet produkálni egy ideig(szerintem max pár percig)viszont a zárt lőszertároló így semmit nem ér.

Kicsit off: Jüttlandi csata elemzésénél kiderült, hogy az angolok épp ezt csinálták a hajóikon, és ezért volt annyi magazin robbanásuk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Jutland Ammunition Handling szakasz (nem tudom linkelni a szakaszt)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 799
113
Kicsit off: Jüttlandi csata elemzésénél kiderült, hogy az angolok épp ezt csinálták a hajóikon, és ezért volt annyi magazin robbanásuk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Jutland Ammunition Handling szakasz (nem tudom linkelni a szakaszt)

Meg kiszerelték a tornyokból a tűzzáró ajtókat és lőszer mwg kivetőtöltet volt mindenhol ahol elfért.De alapvetően igen p9ntosan ugyan így nembtartották be a rendszabályokat.
 
M

molnibalage

Guest
Kicsit off: Jüttlandi csata elemzésénél kiderült, hogy az angolok épp ezt csinálták a hajóikon, és ezért volt annyi magazin robbanásuk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Jutland Ammunition Handling szakasz (nem tudom linkelni a szakaszt)

OFF

Zoli írásait tessék a témában elolvasni. Volt pont olyan hajó, amit szintén találat ért, de parancsnoka nem sértette meg a szabályokat. a hajó túl is élte. Több másik meg nem...
http://www.mediafire.com/folder/712jt3pqzu28z/Zoli_Hajoi

ON
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 927
19 170
113
Meg kiszerelték a tornyokból a tűzzáró ajtókat és lőszer mwg kivetőtöltet volt mindenhol ahol elfért.De alapvetően igen p9ntosan ugyan így nembtartották be a rendszabályokat.

Igen, ezt is írta a wiki, nagyon kimerítő volt a wikis cikk is.

OFF

Zoli írásait tessék a témában elolvasni. Volt pont olyan hajó, amit szintén találat ért, de parancsnoka nem sértette meg a szabályokat. a hajó túl is élte. Több másik meg nem...
http://www.mediafire.com/folder/712jt3pqzu28z/Zoli_Hajoi

ON

Meg fogom nézni, köszönöm.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Teljesen szabálytalanul úgy szokták csinálni,hogyha gyorsan kell lőni akkor nem a tárolóból veszik elő a lőszert hanem amint betöltötték az ágyút már veszik is elő a másikat és a töltő kezében a gránáttal várja hogy úkratölthessen.Így irgalmatlan tűzütemet lehet produkálni egy ideig(szerintem max pár percig)viszont a zárt lőszertároló így semmit nem ér.
Ez elég veszélyes, ennél a Leclerc vagy Type 10 töltője jóval biztonságosabb.
Hát szerintem az is eléggé elméleti, hogy terepen 60-nal száguldva vezetsz tüzet az ellenre. Ha terepen ennyivel robog egy páncélos ott mindenki 4 kézzel kapaszkodik.
Nyilván igen, de ha lejjebb viszem a sebességet annyira hogy a parancsnok meg irányzó ne essen ki a bugyijából a töltő szerintem ugyanúgy zötykölődik és nem fog maximális teljesítményen teperni. Hozzáteszem csak T-72-ben ültem, kézi töltős harckocsiban nem de az emlékeim egész épek.
Ha kifogy akkor az irányzó tölt kézzel?
Igen. Kérdés hogy a töltőben lévő lőszer elegendő-e egy átlagos csata megvívásához.
Ha jól tudom az oroszok valamelyik T-90 modernizáción hátrafelé meghosszabbították a tornyot ahová a tartalék lőszert rakták. A nyugati gyakorlattól eltérően nem lehet hozzáférni a küzdőtérből, mivel a harctéri tapasztalataik azt mutatták hogy egy átlag csata után fedezékben/tábori körülmények között simán feltölthetik a töltőt így szükségtelen lett volna megbontani a torony hátsó falát.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Mi az akadálya, hogy megvegyék a Motor Szics legjobbját?
Megjegyzem, Csaucseszku is itt bukott el. A PFSZ lopott nekik egy francia tankot, amit le akartak másolni. Persze a motorjához hozzá se tudtak szagolni. Hanem volt nekik egy német licenszük egy gyakorló harckocsimotorhoz. Állítólag csak az olajrendszerét kellett volna áttervezni, hogy tankhoz méltó dőlés-szögekben is működjön, de nem sikerült nekik. A Rábának végig nem sikerült megcsinálni a licensz MAN motor tükörképét. Állítólag már a blokk leöntésével sem boldogultak. A blokkon 20 év alatt semmit sem tudtak változtatni.
Mellesleg el se tudom képzelni, hogy működik a rendre előkerülő X motorok olajrendszere. A csillagmotorokét sem értem.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 639
113
Miért nem?
5km-re ellátni, a pór a lovedék/rakéta után verodik fél,a tank gurul, nem maradt a porfelhoben, teljesen jó a környezeti, Szerintem.
Jaja, csak egyből megszakad a lézer vezetőnyaláb és a rakétád autómatikusan beáll egy 45 fokos röppályára. Az ilyen esetek kiküszöbölésére kapott egy csökkentett erejű vetőtöltetet.