Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 4082

Guest
Az amerikaiak 1980 körül 105 mm-es ágyúval kezdték gyártani az M Abrams -ot. Vagyis úgy gondolták hogy ez elég a szovjet harckocsik ellen. És mivel ők nem a prospektusokból tájékozódtak, ezért valószínűleg elég is volt. Később persze váltottak 120 mm -re.
Aztán szereztek néhány T-72 B-t és sürgősen átfegyverezték a teljes állományt 120 mm-es RM-re, mivel kiderült, hogy közvetlen közelről se...
 
M

molnibalage

Guest
Aztán szereztek néhány T-72 B-t és sürgősen átfegyverezték a teljes állományt 120 mm-es RM-re, mivel kiderült, hogy közvetlen közelről se...
Ez ebben a formában nem igaz, mert honnan szedtek volna a 80-as évek közepén T-72B-t...? Az M1A1 gyártása valamikor a 80-as évek közepén indult.
Lövegstabilizátor már a T-62-n is volt.
A T64/72-őn meg végkép.
E mellet a 125 mm-s nyíllövedékek 1500 méter környékén még "kapás lövés" képességet biztosítottak. Ahova céloztál oda repült, nem kellet túlbonyolítani.
Európában 2 km alatt vívták volna a csaták nagy részét. Ebből azért ki lehet találni a végeredményt is.
Későbbi SZU tankokon volt már lézer távmérő meg ballisztikai számítógép is.
T-64A-hoz már éjjel látó is.

Igen a T-55/62 fapados volt, viszont sok volt belőle.
Ez elméletnek szép, a görög harkocsi tenderen a szovjet hk a hunter killer teszten 20-ból 8-szor talált, ha jól emlékszem. Ez az oda céloz, kapáslövés meg pásztázott lővát és egyéb hülyeség, dumának jó.
Okkal van a mai hk-n is olyan tűzvezető rendszer, ami. Nem viccből.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Ez ebben a formában nem igaz, mert honnan szedtek volna a 80-as évek közepén T-72B-t...? Az M1A1 gyártása valamikor a 80-as évek közepén indult.
Mire reagáltam azt is nézd. A német újraegyesítéskor szerezték, és akkor fegyverezték át a teljes állományt. Nyilván 85-ben a fejlesztés kezdetekor teljesen logikus előrelépés volt a 120-as ágyú amúgy is.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Az amerikaiak 1980 körül 105 mm-es ágyúval kezdték gyártani az M Abrams -ot. Vagyis úgy gondolták hogy ez elég a szovjet harckocsik ellen. És mivel ők nem a prospektusokból tájékozódtak, ezért valószínűleg elég is volt. Később persze váltottak 120 mm -re. :D

Ha pedig kölcsönösen ki tudják lőni egymást a szemben álló harckocsik, akkor az számít, hogy kinek jobb a tűzvezetése, a felderítése stb.

Egyébként minden olyan műszaki cikk esetén, aminek a gyártási színvonaláról személyesen meg tudtál győződni, óriási minőségi különbség volt a nyugati gyártók javára. Mivel a haditechnika nem ilyen, itt csak az a kérdés, hogy kinek hiszel. :D
Igen. A légierők eljátszottak volna fent egymással, plusz a csapatlégvédelmekkel, alattuk meg lett volna olyan káosz amekkorát elképzelni nem lehet. Olyan hogy nyugodtan beállunk agyaggalombot lövöldözni nekünk kedvező és jól belátható nyílt terepen nem sokszor és sok helyen jöhetett volna létre, és addig tartott volna ha csak a szárazföldet is nézzük vegytisztán, míg nem kapnak a védők egy masszív tüzérségi zárótüzet.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
Aztán szereztek néhány T-72 B-t és sürgősen átfegyverezték a teljes állományt 120 mm-es RM-re, mivel kiderült, hogy közvetlen közelről se...
Az amerikaik tanulékonyak. Az oroszok meg sokszor ragaszkodnak a teljesen használhatatlan dolgokhoz. Amikor megláttam például, hogy az Armata -ban is a hagyományos páncélos fejvédőd használják, elkezdtem nevetni. Volt szerencsém ilyenhez a BMP ben, egy katasztrófa volt a rohamsisakhoz képest. A nyugati harckocsikban nagyon régóta olyan sisakot használnak, ami rendesen véd is. Ha egy ilyen egyszerű dologban nem tudnak előre lépni, akkor higgyem el, hogy egyébként minden másban óriási nagy előrelépés van. És ez nem pénzkérdés.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Az amerikaik tanulékonyak. Az oroszok meg sokszor ragaszkodnak a teljesen használhatatlan dolgokhoz. Amikor megláttam például, hogy az Armata -ban is a hagyományos páncélos fejvédőd használják, elkezdtem nevetni. Volt szerencsém ilyenhez a BMP ben, egy katasztrófa volt a rohamsisakhoz képest. A nyugati harckocsikban nagyon régóta olyan sisakot használnak, ami rendesen véd is. Ha egy ilyen egyszerű dologban nem tudnak előre lépni, akkor higgyem el, hogy egyébként minden másban óriási nagy előrelépés van. És ez nem pénzkérdés.
Az amerikaiak kb annyival voltak lemaradva harckocsikban, mint a szovjetek a levegőben.
És ez nem hit kérdés.
Az ellenség haditechnikáját amúgy se igazán ismered, szóval mindkét oldalon voltak belőle meglepetések. Leginkább a saját szint miatti túl/alulbecslés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 108
31 068
113
Az amerikaiak kb annyival voltak lemaradva harckocsikban, mint a szovjetek a levegőben.
És ez nem hit kérdés.
Az ellenség haditechnikáját amúgy se igazán ismered, szóval mindkét oldalon voltak belőle meglepetések. Leginkább a saját szint miatti túl/alulbecslés.
Hát erre azért nem vennék mérget.Papiron a T64 magasan vert mindent,mi nyugaton volt.Valóságban meg mire kiforrott hk lett,el is avult.Amcsi/német hk-k sokkal gyorsabban kifortak,és sokkal jobb minőségben lettek gyártva.
M60A3 már hőképalkotos irányzékot is kapott.Tűzvezető rendszere jóval jobb volt.105milis löveg meg a Kontakt-5 megjelenéséig alkalmas volt a feladatra.91ben Irakban még bőven voltak 105milis ágyúval Abramsok,és bizony ki tudták lőni a T72eket is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 108
31 068
113
T-72B-t akkor sem szereztek, mivel azt a szovjetek nem exportálták. Kontakt-5-öt szereztek.
A német újraegyesités után csinálták a lövészetet az exNDK T72M1+Kontakt-5 célra.A 120milis akkori csúcs sabottot kibirta a tornyfront igy-viszont Kontakt 5 nélkül a 105milis DU sabott is átment rajta hosszába.
Kontakt-5 egy nagyon eltalált cucc volt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel
T

Törölt tag 4082

Guest
Hát erre azért nem vennék mérget.Papiron a T64 magasan vert mindent,mi nyugaton volt.Valóságban meg mire kiforrott hk lett,el is avult.Amcsi/német hk-k sokkal gyorsabban kifortak,és sokkal jobb minőségben lettek gyártva.
Leo2 A0 1979.
A valóban kiforrott első Leo szériaz A4 85
6 év. Én nem látom azt a hű de gyorsabban kiforrást.
T-72B-t akkor sem szereztek, mivel azt a szovjetek nem exportálták. Kontakt-5-öt szereztek.
Úgy emlékeztem, hogy azt olvastam, hogy B-t+kontakt 5-öt, de mivel nem találom, valószínűleg rosszul emlékeztem. A lényegen nem változtat,
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 000
32 370
113
Végigszórakoztam igen jól ezt a vitát, szerény véleményem szerint nem légüres térben a VSZ szárazföldön leginkább a mennyiségi fölénye miatt(mert a mennyiség minőségbe csapott volna át), betolta volna a NATO erőket elég egyértelműen, ahol jött volna az atommal való zárás, mert nem láttak volna más megoldást.
A SZU/egész keleti világrend valahol pont abba IS bukott bele, hogy hadigazdaság szinten termeltek-gyártottak éhhalál szélén tartva a jó-népet, majd NEM támadtak valószínűleg pont az atom miatt, ha a Leo1 szérián múlt volna a dolog, nagy szarban lett volna a nyugat, nekem meggyőződésem :p!

Végig lehet venni a proxyháborúkat a '60-as évektől a '80-asokig. Vietnam, hatnapos háború, Jom Kippur (illetve a kettő között az "anyagháború"), vagy akár az angolai történet (pl. mennyit ért a Dvina, Volhov, Nyeva a gyakorlatban egy profi légierő ellen, amelyik nem célt akart repülni, mennyit értek a szovjet tömegfegyverek, mint a T-55 - kilőtte egy 90mm-es ágyúval felszerelt páncélautó is).
Tegyük fel nincs atom és a szovjetek fejükbe veszik, hogy lerohanják Nyugat-Európát. Szerintem megállították volna őket akkor is, csak súlyos áron, illetve kezdetben lettek volna területi nyereségeik. A Rajnát esetleg elérik. Az meg, hogy a Magyar Néphadsereg kijut a Pó-síkságra, akár szovjetekkel a hátában is, hát eléggé sci-fi kategória lett volna akkor is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75
M

molnibalage

Guest
Mire reagáltam azt is nézd. A német újraegyesítéskor szerezték, és akkor fegyverezték át a teljes állományt. Nyilván 85-ben a fejlesztés kezdetekor teljesen logikus előrelépés volt a 120-as ágyú amúgy is.
Honnan szereztek volna? A T-72B-t nem exportálták sehova.
Az M1A1 bőven hh vége előtti hk, tehát nem emiatt és akkor fegyverezték át a teljes állományt.
Amit írsz nem igaz. Már a hh vége előtt is rájöttek a jenkik, hogy a 105 mm-es löveg egy elavult szar. Akármilyen lövedéket tesznek mellé.
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Az amerikaiak 1980 körül 105 mm-es ágyúval kezdték gyártani az M Abrams -ot. Vagyis úgy gondolták hogy ez elég a szovjet harckocsik ellen. És mivel ők nem a prospektusokból tájékozódtak, ezért valószínűleg elég is volt. Később persze váltottak 120 mm -re. :D
A németek meg úgy gondolták kell a 120 mm, amikor 1979 -ben elkezdték gyártani a Leopard 2 -t.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
Az amerikaiak kb annyival voltak lemaradva harckocsikban, mint a szovjetek a levegőben.
És ez nem hit kérdés.
Az ellenség haditechnikáját amúgy se igazán ismered, szóval mindkét oldalon voltak belőle meglepetések. Leginkább a saját szint miatti túl/alulbecslés.
A szovjetek nagyon sok újdonságot fejlesztettek ki és gyártottak. Viszont arra már nem volt pénz / idő / igény, hogy ezeket igazán jól kidolgozzák.

Én a BMP -t ismerem közelről. Az egy alapvetően jó jármű, kitűnő a terepjáró képessége, gyors, mozgékony, a páncél védettsége sem volt rossz amikor megjelent. De tele volt olyan apró hibákkal, amiket ki kellett volna javítani ahhoz, hogy igazán jó jármű legyen.

Például nem értettem, hogy a szakasz parancsnokunk a hétköznapi gyakorlatokon miért nem a parancsnoki ülésben ül, hanem a deszant térben a lövészekkel. (A fontosabb helyzetekben a helyén ült.) Akkor értettem meg hogy miért, amikor egyszer beültettek a parancsnoki ülésbe. Az első 100 méteren lefejeltem a parancsnoki periszkópot. A páncélos fejvédő szart sem ért. A periszkópot meg nem lehetett olyan helyzetbe állítani, amikor nem a fejedtől néhány centire van. És nem ez volt az egyetlen probléma.

Ezek miatt én szkeptikus vagyok az orosz technikával szemben.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Végig lehet venni a proxyháborúkat a '60-as évektől a '80-asokig. Vietnam, hatnapos háború, Jom Kippur (illetve a kettő között az "anyagháború"), vagy akár az angolai történet (pl. mennyit ért a Dvina, Volhov, Nyeva a gyakorlatban egy profi légierő ellen, amelyik nem célt akart repülni, mennyit értek a szovjet tömegfegyverek, mint a T-55 - kilőtte egy 90mm-es ágyúval felszerelt páncélautó is).
Tegyük fel nincs atom és a szovjetek fejükbe veszik, hogy lerohanják Nyugat-Európát. Szerintem megállították volna őket akkor is, csak súlyos áron, illetve kezdetben lettek volna területi nyereségeik. A Rajnát esetleg elérik. Az meg, hogy a Magyar Néphadsereg kijut a Pó-síkságra, akár szovjetekkel a hátában is, hát eléggé sci-fi kategória lett volna akkor is.
A mennyiségi előny, és az arab vs izraeli kezelők közti különbség jóval másabb lett volna azért egy VSZ vs NATO Európai erők közt. Nem mi jutottunk volna el sokáig véleményem szerint, hanem a Szovjet Gárda első lépcsős alakulatok. Amíg a pofájukba nem robbantották volna a zárást atommal.

Szerencse hogy sose tudjuk meg kinek van igaza.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 093
113
A Sivatagi Vihar idéjén számos iraki gyátású T-72-est lőttek ki M1A1-essel, még a 105-ös löveggel is, de ezek még a jugoszláv M-84-eseknél is gyérebb páncélzatot kapott, amelyet Kuvait-tól zsákmányoltak egy évvel korábban. Amikor megszállták Kuvaitot, igaz, hogy csak négyet sikerült szerezniük, ezért erősen kétséges, hogy a "T-72-esként" azonosított célok között lehetett jugoszláv M-84-es. De a "Lion of Babylon" névre keresztelt iraki T-72-es az volt.
Ki is lőtték, mert a páncélzata talán ennek volt a leggyérebb. Viszont így terjedt el, hogy a T-72-est könnyűszerrel kilövi az Abrams, még a 105-ös lövegével is.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Honnan szereztek volna? A T-72B-t nem exportálták sehova.
Igazad van, összecsúszott két dátum, és emlékezetből írtam. Ettől még tartom, az, hogy az M1 105-össel volt szerelve nem bizonyíték arra, hogy bármit is ért volna a top szovjet hk-k ellen. És a tesztek azt is mutatták nem ért.
Végig lehet venni a proxyháborúkat a '60-as évektől a '80-asokig
Rendben, akkor vegyük végig. Különös tekintettel az Irak-Iránira. Amit nem emelsz ki.
(pl. mennyit ért a Dvina, Volhov, Nyeva a gyakorlatban egy profi légierő ellen, amelyik nem célt akart repülni,
A légierő 1/3-a az első nap kampeca? Aka Izrael?
T-55 - kilőtte egy 90mm-es ágyúval felszerelt páncélautó is
De ember, a T-55 egy rohadtul elavult másodvonalas cucc volt. A kérdés nem az, hogy mire ment volna 85-ben a Leo2A4 ellen, mert semmire. Csak Leo2A4e akkor kb volt a BW-nek és pont. Az olaszok AMX-el meg elavultabbnál elavultabb (még csak nem is A5) Leo1ekkel szórakáztak volna. Azok ellen viszont a mi t-72eseink is űrtechnika volt. És mi tényleg csak gyenge 2-essel akartunk átslisszanni a szövetségi vállalásokon.
Innen indult el ez az egész.
Az meg, hogy a Magyar Néphadsereg kijut a Pó-síkságra, akár szovjetekkel a hátában is, hát eléggé sci-fi kategória lett volna akkor is.
Igen tudom, hegyi harcászat, ezzel is kezdtem, az NH-nak a legnagyobb ellenfele rómáig a hágók lettek volna. Jéééé
De amúgy ez is csak addig igaz, amíg Ausztriának van kedve elvérezni a NATOért, és nem jut eszébe, hogy Süd-Tirol Nie in Italy és erre való tekintettel nem csatlakozik egy Isonzó visszavágóra.
A periszkópot meg nem lehetett olyan helyzetbe állítani, amikor nem a fejedtől néhány centire van. És nem ez volt az egyetlen probléma.
Nézd, az hogy a szovjetek az ergonómiát sok tekintetben nyugati áltudománynak tartották nem vita kérdése. Ettől függetlenül a csatát pont az döntötte volna el, amiket az elején írtál.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 000
32 370
113
Igazad van, összecsúszott két dátum, és emlékezetből írtam. Ettől még tartom, az, hogy az M1 105-össel volt szerelve nem bizonyíték arra, hogy bármit is ért volna a top szovjet hk-k ellen. És a tesztek azt is mutatták nem ért.

Rendben, akkor vegyük végig. Különös tekintettel az Irak-Iránira. Amit nem emelsz ki.

Igen, feltételezem, hogy a NATO-hadseregek nem az iszlám forradalom utáni iráni szinten lettek volna vezetésben, nem menekült volna el vagy lett volna kivégezve előtte a tisztikar jelentős része és nem vallási fanatizmussal próbálták volna azokat pótolni.

A légierő 1/3-a az első nap kampeca? Aka Izrael?

Az már a Kubok miatt volt leginkább.

Igen tudom, hegyi harcászat, ezzel is kezdtem, az NH-nak a legnagyobb ellenfele rómáig a hágók lettek volna. Jéééé
De amúgy ez is csak addig igaz, amíg Ausztriának van kedve elvérezni a NATOért, és nem jut eszébe, hogy Süd-Tirol Nie in Italy és erre való tekintettel nem csatlakozik egy Isonzó visszavágóra.

Az olaszok nem valószínű, hogy ültek volna a seggükön, amíg eljutunk Tarvisióig, hacsak az osztrákok még azt a sok viaduktot és alagutat sem robbantják fel... akkor az autópályán elértünk volna talán addig. :D
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 000
32 370
113
Úgy emlékszem az Irak-iráni háborúban jól megállta a helyét a keleti technika, ahogy a Pakisztán-Indiai konfliktusokban is.

Igen végül is valóban, ezeknél nem bizonyult egyik oldal technikája sem gamechangernek. Az iráni Tomcatek ugyan jól szerepeltek, de a háborút nem dönthették el, az a földön, I. vh-s verduni, isonzói, przemysli stb. stílusban folyt nagyrészt.