Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.
W

Wilson

Guest
Gyűlölöm mindet a hurkolós/agarászós tetűtől a milliomos hőkameracéltávcsöves seggfejig ! Mivel a településeken sincs elég rendőr és a hivatásos állomány se tud szétszakadni így nehéz a helyzet . Addig amíg erkölcsileg vissza nem billenünk és a pénz ennyire fog dominálni a vadászatban addig nem lesz előre lépés ! Pedig már vagy 50 éve leírta Fekete Pista bácsi a lényeget .

fekete-1.jpg
Ha már Fekete István akkor az egyik legismertebb műve a Tüskevár és abban szó esik a bicskáról is..

"Bicskát is kaptam, nézze.
Matula megállt, és komolyan szemlélte a kést. Kinyitotta, becsattintotta, élét a körmén kipróbálta.
  • Nagyobb is lehetne, ámbár a vasát acélnak nézem. Majd leviszem a műhelybe köszörülni. A bognár nagyon érti.
  • Én azt hittem: elég éles…
  • Ez? - és Matula mosolygott. - Ez? A meleg vizet se viszi el.
  • És ha elvágom a kezem?
  • Elvágja? Minek vágja el... vigyázzon, akinek esze van. Vagy kés, vagy nem kés. Akár nyúzni kell, akár halat bontani vagy faragni valamit, csakis éles bicsakkal lehet, nem valami kusztorával." .

Kevesen tudják, de a magyar kés és bicska készïtésnek évszázados hagyományai vannak (és így a magyar kultúra része) és ma is remek kés és bicska készítők élnek Magyarországon.


Íme egy remek összeállítás az évszázadok alatt kialakult magyar bicska formákról...


Minden nemzet rendkívül büszkén ápolja és őrzi késes hagyományait. A magyar népéletben a bicskáknak alakult ki szép hagyománya, kultúrája, ami jelentős értéket képvisel. A késesség Magyarországon óriási múlttal rendelkezik, A XVI. századtól ismert történeti adatok igazolják a mesterség széleskörű tevékenységét, elterjedését. A behajtható bicskák, a török időkben jelentek meg először és maga a bicska szó is oszmán-török eredetű hódoltsági jövevényszavunk. Évszázadok leforgása alatt formálódtak, alakultak, a különböző tájakon az akkor élt emberek igényének, ízlésének és elvárásainak megfelelően a különböző magyar bicskaformák. Természetesen hatással volt rá a pásztorművészet, a különböző műhelyekben a mesterek szakmai megoldásai, technológiája és a történelemből adódóan más nemzetek és kultúrák is befolyásolták a formák kialakulását. A régi idők egyik legalapvetőbb eszköze, sőt státuszszimbóluma a bicska, elválaszthatatlanul kötődött őseink mindennapjához, életmódjához, szokásaihoz. A magyar köztudottan egy bicskás nép, számos mondás, szokás és hagyomány kötődik hozzá, így múltunk, kultúránk része. A régi műhelyekben alkalmazott, számos formából, mára jó néhány típus, már feledésbe merült. A régi írásokból is, sok bicskatípus ma már csak nehezen vagy egyáltalán nem beazonosítható, de így is rendkívül gazdag formakincs maradt fenn, melynek megőrzése rendkívül fontos feladat. A magyar mesterek kiemelkedő alkotásaira, méltán lehetünk büszkék, hiszen világszínvonalat képviselnek. Az autentikus formák, jellegzetes stílusjegyeit, az elkészítésének hagyományos, kézműves technológia fő elemeit, a magyar bicskakészítők, a mai napig őrzik és alkalmazzák.
Ez a weboldal azzal a szándékkal jött létre, hogy a magyar bicskaformákat, mint „nemzeti értéket” bemutassa, és szélesebb körben ismertesse.

HAGYOMÁNYOS FORMÁK​


Az oldal szerkesztése és bővítése folyamatban!


Maskara bicska
A Maskara bicska az eredetét tekintve, minden bizonnyal, Dunántúlról származó forma. Az Alföldön sokáig így is nevezték: dunántúli bicska! Már az 1800-as években kialakult, szerte az országban alkalmazott, igen népszerű típus. Tolna megyében a „maskara” szót szokás volt a különleges, ünnepi, díszes szinonimájaként is használni, így elképzelhető, hogy a nevét is innen kapta, az addig egyszerűbb, puritánabb bicskákhoz szokott emberektől. Széles körű elterjedését, letisztult, markáns, de harmonikus és egyben sokoldalúan használható formájának köszönheti. Széles, határozott pengéje és azzal szépen harmonizáló ergonomikus markolata erőt sugároz, szinte mindenre alkalmas, igen strapabíró típus. Mind emellett szép vonalvezetésű, tetszetős, igen mutatós darab. Markolatának vége kicsit hajlított, a penge fokának csapott része szépen ívelt. Az autentikus magyar bicskát, mára az ország összes tájegységén, szinte minden bicskakészítő mester által alkalmazott, közkedvelt forma.

10-300x146.jpg


Fejesgörbe bicska
Az egyik legszélesebb körben elterjedt, igen kedvelt és talán a legegyedibb, legjellegzetesebb forma a Fejesgörbe. Kialakulásának történetére számos elképzelés van, melyek a mai napig vitatottak. Más nemzetek és kultúrák hatása a formára, mindenképpen feltételezhető. A több mint egy évszázada jelenlévő típust egyértelműen a hagyományos magyar formák közé soroljuk. A kiforrott, elegáns, de mégis markáns, ergonomikus forma kiállta az idő próbáját, a mai használatban is megállja a helyét. Nevét a formájáról kapta, mely a kiszélesedő első „bakni” (fej) és az enyhén hajlított görbe markolatra utal. A penge hátán, (fokán) a baknitól haladva egy rövidebb egyenes szakaszt egy kicsit hosszabb íves szakasz követ a penge hegyéig. Ez az ív csukott állapotban szépen harmonizál a markolat ívével.
A Fejesgörbe bicska, nemzetközi szinten is hírnevet és elismerést vívott ki magának. Modern változatát külföldi nagynevű világcég is készíti, sőt annak még az utánzata is megjelent a piacon. Formájában, stílusában, igényes kialakításában világszínvonalat képvisel, talán a legkeresettebb hagyományos magyar bicskaforma.

3-300x168.jpg


Szalonnázó bicska

A szalonnázó a köztudatban ma is élő elnevezése a bicskáknak, de a hozzá tartozó, egykoron jól ismert formát ma már leginkább csak a késkedvelők ismerik.
Minden bizonnyal a legfinomabb, legkecsesebb és a legelegánsabb forma a magyar bicskatípusok között. Igazi úri bicska, szokták így is nevezni. Hosszú, kecses, középhegyű pengéje kifejezetten étkezéshez, falatozáshoz ajánlott. A régi időkben a kereskedők és a városok lakói körében elterjedt, kedvelt típus. Az 1800-as évek végétől jól ismert, széles körben használatos, a mai napig az ország szinte minden bicskakészítője által alkalmazott forma.
Jimmy Carter amerikai elnök Magyarországon járva is ilyen bicskát választott magának. Kedvelt reprezentációs ajándék, hazai és külföldi diplomaták, államfők és üzletemberek körében. Vékony, rendkívül finom, kecses formájának köszönhetően, nem túl nehéz, még egy öltönyzsebben is elegánsan megfér. Így aztán éttermekben, vendéglőkben is gyakran előkerül az asztalnál, gyakran nem kicsi feltűnést keltve. Hosszú finom éles pengéje, nem csak a szalonnát, de a sülteket és a sztéket is könnyedén szeli és jóízűen lehet vele falatozni.

9-300x144.jpg



Völgyelt – Mitri – Cakli

Igen markáns és szép vonalvezetésű, sok mindenre használható erős bicska. Az enyhén szélesedő csapott pengéje szépen harmonizál a végénél kiszélesedő, erőt sugárzó markolattal. A Völgyelt elnevezés, a bicska szimmetrikus markolatának két oldalán lévő völgyelt íveire utal. Régi műhelyekben hagyományosan Mitrinek is nevezték ezt a formát.
Az utóbbi időben erre a típusra a Cakli elnevezés széles körben terjedt el. A cakli vagy „caukli” eredetileg gyerek bicskát jelentett. Magát a „cakli” szót is lekicsinylően, a komolytalan szinonimájaként volt szokás használni.
Talán az egyik legnépszerűbb, ma már szinte minden bicskakészítő által alkalmazott forma.
Körmölővel kiegészített két pengés változata, Juhász bicskaként is ismert.

8-300x134.jpg


Rác Bicska

A rác szó annyit jelent szerb. De mint ahogyan a rácosan készült ételeinket is, mint hazai, a magyar konyhaművészet részét képezik, így a rác bicskát is egyértelműen a magyar bicskaformák közé soroljuk. A török elől menekülő szerbek több hullámban érkeztek Magyarországra, akik főként a Duna mentén telepedtek le (pl: Szentendre, budai Rác város a Tabán területe). Betelepülésük mértékét és jelentőségét mutatják a Rác előtagú helynevek is Magyarországon.
A letisztult egyenes, funkcionálisan is jól használható formát sokan nevezik széles szalonnázónak vagy csak egyszerűen egyenes bicskának is. A szalonnázónál valamivel rövidebb viszont szélesebb pengéje többféle használatra, például nyársfaragásra is alkalmassá teszi. A formára jellemző az egyenes hátú, középhegyű penge és a vége felé enyhén szélesedő szimmetrikus markolat. Igen kedvelt, a legtöbb mester palettáján szereplő típus.

1-300x134.jpg
 
W

Wilson

Guest
2.

Náder bicska

A Náder bicska Náder Ignácz szegedi késes mester nevéhez fűződik. A neves mester a XIX század végén saját stílusjegyekkel és díszítményekkel alkotta meg a rá jellemző sajátos, egyedi bicskát. Formája a Völgyeltnél valamivel kecsesebb, nyúlánkabb, markolata szimmetrikus, jellegzetesek a hosszú baknikon az úgynevezett bajuszdíszítések vagy szarkalábak és a kétoldali v alakú kis bevágások. A tetszető díszes darab, csapott erős pengéje szinte mindenre használható. Az eredeti szegedi forma, széles körben elterjedt, számos mester készíti, őrizve az eredeti stílusjegyeket. Juhászbicskaként is elterjedt amennyiben kiegészül, egy birkakörmölésre alkalmas, kisebb kacor pengével is.

2-300x146.jpg



Pecsétnyomó bicska

Rendkívül markáns, kifejezetten férfias forma. Kialakulása a XIX. század végén a Börcsök késes dinasztiához köthető. A neves „Szegzárdi” műhelyben készült különleges darabok terjedtek el és váltak ismertté. A kisbírók bicskájaként is emlegetett forma, vágás mellett a nevéből is adódóan, pecsétnyomó funkcióval is bír. A markolat talpa (melyen asztalra téve meg tud állni) szolgál pecsétnyomóként, ha arra monogramot vagy címert vésetnek. Levelekre, dokumentumokra, csomagokra csepegtetett viaszba nyomták a bicska talpát hitelesítéshez.
Szekszárdon főleg a reformátusok lakta “fős” (felső) utcában talpas bicskának is hívták. Amikor kártyáztak, főleg az újvárosi fiatalokkal, és a helyzet elmérgesedett, akkor a bicskát a talpára állítva kirakták az asztalra, persze nyitva, ebből mindenki értett. Ilyenkor már egy csúnya pillantás elég volt egy kis bicskázáshoz.
A határozottan csapott és kiszélesedő penge, szépen harmonizál a markolat szintén kiszélesedő pecsétnyomós végével. Az első bakni formája megegyezik a Fejesgörbe első baknijával, ami stabil, biztos fogást nyújt. Az országban több mester is készíti a Pecsétnyomó bicskát, mely a mai napig őrzi az eredeti stílusjegyeket.

6-300x141.jpg



Arató bicska

Az arató bicska a rácnál valamivel szélesebb végű, vaskosabb forma. Nagyon általános, úgymond alap bicska volt, a régi időkben főként egyszerűbb anyagokból (fa markolat, vas platina) készítették. Aratások idején étkezéshez volt használatos, (nevét is innen kapta) de masszív formájának köszönhetően szinte mindenre alkalmas.
Számos mester készíti különböző kivitelben, az egyszerűtől a gazdagon díszítettig.

7-300x140.jpg


Juhász bicska:

Juhász bicskának nevezzük, a Völgyelt (Mitri-Cakli) vagy a Náder bicska, körmölésre alkalmas, kisebb kacor pengével kiegészült változatát. Régebben készültek rác és arató markolatformával is.

4-300x168.jpg


Halas Bicska

A halas bicska az 1879 es nagy szegedi árvíz után a város tiszteletére Sziráky József (1829-1899) késes mester által megalkotott forma. Az ötlet Tisza Lajostól származott, aki az árvíz által romba döntött Szeged újjáépítésének királyi biztosa volt. Az általa megrendelt formát így „tiszabicskának” is szokás volt nevezni.
Móra Ferenc Múzeum Évkönyvében olvasható, hogy Gasparics Péter késesmester, aki annak idején a Sziráky műhelyben dolgozott, hogyan emlékszik vissza: „Tisza Lajos, aki a Víz után az újjáépítés királyi biztosa volt, nagyon megbecsülte Sziráky mester tudományát. Egy alkalommal a Tisza gátján sétáltak. Hal ugrott föl a vízből. Tisza megszólalt — Olyan bicskát csinálj, mint a hal. — Hát rajzoltasd le a fullajtároddal, én majd meg is csinálom. Meg is csinálta.”
Szeged tiszteletére, emlékezetes, a város megújulását szimbolizáló forma született. A neves mester és kiemelkedő munkája Mikszáth Kálmán 1882-ben írt Milyen a magyar iparos? című elbeszélésében is fennmaradt. Az egyedi különleges formát az 1889 es párizsi, az 1890 es bécsi és az 1897 brüsszeli világkiállításon is elismerték.
A halas bicska ma már számos mester által, szerte az országban, különböző kivitelben és stílusban készül. A legautentikusabb gyöngyház markolat mellett csont, fa, szaru is használatos.
A Halas bicska felvételt nyert a Csongrád megyei Értéktárba.

5-300x178.jpg
 
W

Wilson

Guest
3.

Páros kés

Kétfelé szedhető bicskáról, bár már olvasható 1839-es szegedi céhes irataiban, „Utazó bitskát… kétszer lehessen széjjel venni az az nyomni” de ilyenek sajnos nem maradtak fenn, így ezeknek a korai daraboknak formáját, stílusjegyeit homály fedi. A páros kés kifejlődése, megőrzése, fennmaradása Debrecen városhoz köthető. A XIX. század végén és a XX. század első felében a Némethy késes dinasztia által készített darabok váltak ismerté. A debreceni Déri Múzeum ma is őrzi a magas színvonalon, mívesen kidolgozott látványos darabokat.
Bravúros szerkezete teszi izgalmassá a típust. A villa kihajtásakor egy bajonett zárat old, így a nyél kétfelé vehető, villa és kés részre. A páros kés ma már az ország több pontján, ugyan csekély darabszámban, de számos mester készíti.
A páros kés 2014-ben a Debreceni Értéktárba felvételt nyert.

12-300x146.jpg


Farvillás bicska

A farvillás bicskák előfutárai a pásztorművészethez köthető zalai kusztorák lehettek. Melyekre szintén jellemző volt a csapott széles pengeforma, a csizma alakzatú markolat és a reszelővel cifrázott rézgyűrű. A már magasabb technikai színvonalon, laprugóval szerelt, mívesen kidolgozott és díszített farvillás bicskák a XIX. században, Debrecenben jelentek meg. A neves Némethy dinasztia által magas minőségi és esztétikai színvonalon készített darabok terjedtek el és váltak igazán ismerté.
Az étkezéshez használatos kis kétágú villát, a csizmaformájú markolat sarkából lehet kihúzni. Gyakran a markolat veretekkel, mívesen díszített. Ritka darab, ma már rendkívül kevés készül belőle.
2014-ben a Farvillás bicska felvételt nyert a Debreceni Értéktárba.

11-300x122.jpg



Ovál bicska – Polgári bicska

A Monarchia idején már létező finom alakzatú bicskát, a mai napig több magyar mester is készíti. Az Ovál bicska elnevezés természetesen a markolat formájára utal. Egyes műhelyekben létezik kis illetve nagy Ovál, másutt szintén a markolat méretének függvényében egyszerűen csak 8-as, 9-es vagy 10-es ként említik. Ennél a típusnál gyakori a baknik nélküli kivitel.
Jellemzően két kecses középhegyű pengével készül, ahol a nagyobbik penge elsősorban étkezéshez használatos. A kisebb úgynevezett „penecilus” penge régen a toll faragására volt hivatott, később a ceruzát hegyezték vele. A szalonnázóhoz hasonlóan elsősorban városi, polgári bicskaként szolgált. Előszeretettel használták azok a mesteremberek is, akiknek a ceruza a munkaeszközük volt pl. ácsok, bodnárok stb.

14-300x136.jpg


Bugyli bicska

A bugyli bicska egyszerű leginkább fanyelű zsebkés, melynek nincsen rugója. Pengéje jellemzően széles és csapott, nyújtott háromszögre emlékeztet. Az esztergált markolatban egy hosszanti bevágás ad helyet a becsukódó pengének. A nyélre húzott, rézlemezből hajlított gyűrűn keresztül úgy van szegeccsel rögzítve a penge, hogy az lehetőleg feszes legyen. Bugyli pengét Bajcsa vára (1578-1600) régészeti feltárásánál is találtak, ami jelzi a bicska óriási múltját. A régi időkben gyakran maguknak készítették az ügyes kezű parasztok, akár egy eltörött kasza vagy konyhakés pengéjéből. Markolatát gyakran festéssel díszítették. Bugylibicska iparszerűleg is készült, melyeket vásárokon, búcsúkon árusítottak. Szerényebb árfekvése miatt gyerekeknek, fiatal legényeknek első bicskája lehetett. Megszégyenítésnek számított, ha valakinek a bugyliját elvették és a markolat végére esztergált gömböt lefaragták róla.

bugyli-300x146.jpg


4.

Kusztora

A rugó nélkül készült bicskák között külön kategória a művészi értéket is képviselő somogyi és zalai kusztora. A csont, szaru, fa markolatú bicskákat a pásztorok sokféle alakzatban, köztük csizmaformában is készítették, faragták és gazdagon díszítették. A kusztora fém gyűrűje a bugylinál jóval hosszabb, hozzávetőleg a nyél egyharmadát, vagy akár a felét is kiteheti. A markolaton számtalan motívumot, díszítményt alkalmazva, spanyolozással, karcolozással, faragással ékesítettek, a gyűrűt pedig reszelővel cifrázták.

Kusztora-300x152.jpg


Gráczi bicska

Bizonyíthatóan már az 1800-as évek végén készült ilyen formájú bicska a szegedi Sziráky műhelyben. Eredete valószínűleg Solingenhez köthető, ahol különböző méretben számos kivitelben készült. Minden bizonnyal onnan hozhatták be és honosították meg hazánkban a vándorló céh legények. Konrád János (Csehország, Brüx) 1911-es árjegyzékén is többféle kivitelben szerepel a forma. A Turris gyár is készítette az 1950-es években.
A pengéje csapott, markolatát lágy gömbölyded ívek jellemzik.
Jelenleg Magyarországon csak egy-két műhelyben készül, Gráczi bicska néven.

18-300x148.jpg


Balla bicska – Melós bicska

Az eredetét tekintve az 1800-as évek közepén Solingenben megjelenő forma, szerte a világban elterjedt (USA, francia, spanyol, skót, olasz…) és sodbuster néven igen jól ismeret. Leginkább hagyományos rugós rögzítésű, de létezik hátsózáras is. Nem nevezhető autentikus magyar formának, de van hagyománya, múltja a hazai késkészítésben is. Magyarországi megjelenése és elterjedése Balla Károly sárvári mester nevéhez fűződik, aki a háborúban találkozhatott a típussal majd kezdte el gyártását. Az egyszerű, de rendkívül praktikus kézreálló forma Balla bicska néven széles körben terjedt el. Sárváron és környékén nem is létezhetett család ilyen bicska nélkül.
A végénél kissé hajlított, egyszerű, rendszerint fa markolaton nincsenek baknik. A penge és szegecsének stabilitását a markolatba süllyesztett réz rozettáknak köszönheti. A formát más mesterek is átvették és egyszerűbb vagy akár mívesebb kivitelben is Melós bicska néven készítik.

Balla-small-300x146.jpg


Kacor bicska

Már a római korban is alkalmazott pengeforma a szőlő metszésére, ágak vágására volt hivatott. Szerte a világban a mai napig elterjedt, használatos forma, kertész bicskaként is ismert. Görbe pengéjének homorú belső íve éles, hasonló a körmölőhöz, de annál nagyobb méretű. Kerti munkák mellett számos olyan területen alkalmazzák, ahol vékonyabb testek vágására van szükség (például: gombászás, kosárfonás stb.).
A Kacor bicska készítésének hazánkban is van hagyománya, de mivel felhasználása nem általános célú, ma már csak kis darabszámban néhány mester alkalmazza. Régen leginkább fa markolattal készült, létezett oltó pengével kiegészített változata is.

16-300x168.jpg


Oltó bicska – Szemző bicska

A kertészetben a gyümölcsfák nemesítéséhez, oltáshoz illetve szemzéshez használatos bicskák. A penge hátának végén található úgynevezett „bőrtoló” (a már megvágott kéreg felnyitására szolgál) nincs teljesen megélezve, hogy ne okozhasson felesleges sérülést a növénynek. Mind a két típusnak csak a felső, a körömvájat oldaláról van leélezve a penge. Az Oltó bicskának egyenes, a Szemző bicskának íves a pengéje. A szemző kés pengetövének alsó részén (az él és a markolat között) íves, recézett újvájat található (finger choil) amely a finom műveleteknél, lehetővé teszi az élhez közeli stabil fogást.

17-300x199.jpg


Az oldal szerkesztése és bővítése folyamatban!
Szankovits Örs
Copyright®

 
W

Wilson

Guest
A mai magyar bicska készítők egyik jeles képviselője a Szankovits család de természetesen vannak még rajtuk kívűl is páran akik nagyon magas színten művelik ezt a mesterséget...

SZANKOVITS ÖRS: EGY JÓ MAGYAR BICSKA MA IS KISZOLGÁLJA AZ EMBERT EGÉSZ ÉLETÉBEN

2019. DECEMBER 14. 06:22

„Minden tőlünk kikerülő darab a munkánkat, műhelyünket és nagyapám munkásságát is képviseli, ezért mindnek tökéletesnek, kifogástalan minőségűnek kell lennie. És talán ezért nem véletlen, hogy még mindig van olyan, hogy egy idős ember csak azért tér vissza hozzánk az unokájával, mert anno még a nagypapámtól vett bicskát" – ezt Szankovits Örs mondta, aki édesapjával közösen viszi azt a szentendrei családi Késesház Alkotóműhelyt, ahova még Jimmy Carter egykori amerikai elnök is ellátogatott, hogy személyesen válogathasson magának szalonnázó bicskát. Adventi cikksorozatunk következő részében a hétgenerációs késes család történetéről, a magyar bicskatörténelemről és a késajándékozás babonájáról is olvashatnak.

Hetedik generációként viszed tovább a családban a késkészítés hagyományát, sosem fordult meg a fejedben, hogy más területen is kipróbáld magad?


20191210szentendre-bicska-szankovits-keseshaz-alkotomuhely7.jpg

Szankovits Örs népi iparművészFORRÁS: SZANKOVITS KÉSESHÁZ ALKOTÓMŰHELY

Több mindent tanultam a bőrművességtől kezdve, a festészeten át a pénzügyi vonalig, de a késes mesterséget épp a komplexitása miatt szerettem meg: találkozik benne a kovács, a csiszoló, a hőkezelő, a néprajzkutató és egy kicsit a képzőművész.
Egyszer visszavezettük a családfánkat, akkor tudtuk meg, hogy már az 1800-as években Szegeden, majd Szekszárdon dolgoztak a késes- és kovácsműhelyekben az őseim. Én is először késekkel kezdtem foglalkozni, hogy megtapasztaljam, hogy kell dolgozni egy köszörűkővel, egy szegeccsel, és megtanuljam rajtuk az alapvető kézműves fogásokat.
Édesapámtól, a segédjétől és más mesteremberektől tanultam meg a szakmát, ahogy édesapám sem csak nagyapámtól tanulta a mesterséget, hanem ő is különböző, rangos műhelyekbe állt be tanulni szerte az országban.
Mennyiben más kést vagy bicskát készíteni?
A bicska előállítását a szakma a késkészítés csúcsának tekinti, és a kihívást a bicska összetett szerkezete jelenti, amelyben minden század milliméter számít. Amíg egy kés pengéje akár egy fél centivel is lehet rövidebb a tervezettnél, addig a bicskánál a legapróbb eltérés sem megengedett, különben nem tudna záródni. Márpedig akkor lesz a bicskában élet, ha felhúzzuk a rugóját. Egy jó bicskának egy életen át ki kell tudni szolgálnia a tulajdonosát.

Legutóbb egy régi mesterségeket bemutató, vezetett séta alkalmával jártunk nálatok, akkor említetted, hogy régen minden helyzetre volt egy bicska: volt szalonnázós, volt gyógyító, és megint egy másfajta a pásztoroknak. Ma milyen célból keresik a kézműves bicskát?

A magyar egy bicskás nép. Minden nemzetnek, minden kultúrának vannak késes hagyományai, és érdekes, hogy Magyarországon a bicskák a terjedtek el. Régen minden magyar férfi hordott magánál bicskát. Rengeteg fajtája alakult ki a régi idők emberének ízlése, igénye és elvárásai szerint, de természetesen más kultúrák is hatással voltak a hazai bicskakészítésre.
Egy céhlegény a tudását sem egy helyről szerezte, hanem gyakran bejárta a környező országokat, és különböző műhelyekben, különböző kultúrák mestereinél tanulta ki az adott mesterséget, majd a tanultakat hazahozta, a gyakorlatot meghonosította. Mindezeknek köszönhetően ma több mint másfél tucat ilyen, meghonosított bicskaforma létezik, amit mind a magyarok őriztek meg, és amelyeknek számos szakmát kellett kiszolgálniuk. Ezért volt külön bicskatípusa pl. a juhászoknak, vagy az aratásra tartó parasztoknak, akik a földeken uzsonnáztak.

Kattintson bármely képre, galéria nyílik belőle!FORRÁS: SZANKOVITS KÉSESHÁZ ALKOTÓMŰHELY

És a mai embernek mit jelent a bicska?

Ilyen értelemben véve, a nagy tömeg számára nem sokat. Van egy szűkebb réteg, amely fogékony arra, hogy ne tömegtermékekkel, hanem mennyiségben kevesebb, de esztétikus, egyedi, jó minőségű eszközökkel és használati tárgyakkal vegye körbe magát. De ha azt vesszük, régen sem vásároltak minden évben új cipőt, hanem cipészhez vitték megcsináltatni – igaz, azok a cipők úgy is készültek, hogy tartósak legyenek, hosszú időre szóljanak. A mi bicskáink is úgy készülnek, hogy egy egész emberéletet kiszolgáljanak. Ezeknek a pengéje nem fog lötyögni vagy kilazulni évek múlva sem, és ha az ember vigyáz rá, akár az unoka is meg tudja örökölni.
Miért pont a kakast véstétek a bicskáitok pengéibe, és a napkorongot a markolatokba?
A kakas a fény, a megújulás, az újjászületés jelképe, a napkorong pedig többek között az erő, a férfiasság, a fényesség szimbóluma és egy hagyományos díszítés a magyar bicskákon. De számos más olyan motívumot használunk díszítésre, amelyek a magyarsághoz, a magyar népélethez köthetők, és a régi idők életérzését hozzák vissza. Édesapám a nyolcvanas évek elején a kiskakast használta a leggyakrabban díszítésre, aztán egy idő után belekovácsolta a pengékbe is, majd így is terjedtek el végül „kakasos bicska" néven a termékeink, ezért lett ez a védjegyünk.

„A tengeren túlról is érkeznek gyűjtők, akik csak azért szállnak repülőre, hogy nálunk választhassanak maguknak egy-egy bicskát."FORRÁS: TRAVELO
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gergo55
W

Wilson

Guest
2.

Egy babona szerint az ajándékba adott kés elvágja a jó kapcsolatot; az üzletben mit tapasztaltok, kik vesznek ma inkább ajándékba bicskát?

Tényleg van ilyen babona, amely szerint a kés elvágja a barátságot, de ezt egy érte adott pénzérmével, akár egy ötforintossal szokták kivédeni, és így már olyan, mintha nem is ajándékba kapta volna. Pedig a történelemben mindig is a tisztelet és a megbecsülés jele volt, ha valaki – akár egy uralkodó – a másiknak kést ajándékozott. A kés egy kifejezetten nemes ajándék, a bicskára még ma is azt szokták mondani, hogy a férfi ékszere. Ma például sok hölgy vesz a férjének, párjának ajándékba kést. Még Jimmy Carter felesége is.
A kilencvenes években járt nálunk az egykori amerikai elnök, aki hosszú időt nálunk töltve, nagy gondossággal választott ki magának egy szalonnázó bicskát. Majd másnap a felesége is visszajött egy egész delegációval, társalkodónőkkel és testőrökkel együtt, és nemcsak magának választott, de reprezentációs célra is vett még néhány bicskát, mert annyira tetszett nekik az egyediségük, különlegességük. Az Egyesült Államokban ugyanis elképzelhetetlennek tartották, hogy több generáción keresztül foglalkozzon egy család ugyanazzal, így számukra ez egy cseppnyi magyar történelmet jelentett.

FORRÁS: SZANKOVITS KÉSESHÁZ ALKOTÓMŰHELY

Nincs webáruházatok, csak az üzletben személyesen lehet vásárolni tőletek. Miért?

Mert szinte mind egyéni megrendelésre, nem egy kaptafára készülnek. Nemcsak anyagukban, formájukban is mások, különbözőek a rugóminták, a díszítmények, nem tudjuk tucatjára elkészíteni ugyanazt, majd lefotózva a weboldalon kínálni. És hiába is jönne el valaki a fotók alapján, hogy egy bizonyos maskarabicskát szeretne venni, meglehet, hogy addig nézegeti a többit, mire végül fejesgörbe lesz belőle. Mert nem az ember, mindig a bicska választ. Ez egy életre szóló döntés, amit nem lehet távolról, fénykép alapján meghozni.

„Nálunk az ünnepi asztalra is csak saját készítésű evőeszközök kerülnek, köztük olyan régi asztali és szeletelő kések, amiket még nagyapám használt."FORRÁS: SZANKOVITS KÉSESHÁZ ALKOTÓMŰHELY

A Késesház üzletetek egy kisebb múzeumként is működik, vitrinekkel, benne százéves felszerelésekkel és felcímkézett vágóeszközökkel. Azzal a céllal rendeztétek be, hogy legyen egy hely a késes hagyomány megőrzésére akár itt a szentendrei Dumtsa korzón is?

A feleségem pedagógus, ő maga is elhozta már többször az iskolás gyerekeket, hogy megnézhessék, hogyan készülnek a bicskák, és, hogy milyen magyar bicskaformák léteznek. A gyerekek ezt nagyon élvezik, hatással van rájuk, és sokan a mindennapokban is gyakran jönnek be csak úgy megcsodálni a bicskákat. Tény, hogy az egész világon egyedülálló az, hogy ilyen gazdag formakincset őrizhetünk mi magyarok. Ezt a gazdag formavilágot szeretnénk mi is édesapámmal megőrizni, átmenteni a fiatalabb generációknak, a jövő számára. Erős elhivatottság és szakmai szeretet tombol a mi üzletünkben, ezért édesapámmal nemcsak eladásra, hanem kiállítási darabként is készítünk bicskákat.

„Sokan ajándékoznak egy szép bicskát karácsonykor. De a mi családunkban az ajándék inkább csak jelképes értékű, és azt is inkább csak a gyerekek kapják. Nálunk tényleg az a legfontosabb, hogy a család ilyenkor összejöjjön."FORRÁS: SZANKOVITS KÉSESHÁZ ALKOTÓMŰHELY
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gergo55
W

Wilson

Guest
3.

Van különösen értékes darab a kiállítottak között?

Sok díjnyertes darabunk van, amelyek különböző pályázatokra, kiállításokra készültek, de összességében mindnek megvan a maga értéke, története, és mindegyik másért kedves számunkra. Vannak nagyon régi, nagyapai, dédapai bicskák is még az 1800-as évek végéről, amelyeken már látszik az idő vasfoga, de még mindig megvan a rugója, éles a pengéje. Némelyiken látható, hogy a legegyszerűbb eszközökkel és megoldásokkal készültek, de már hordozza magában azokat a stílusjegyeket és azt a technikát, ahogyan ma is kovácsolják a bicskát.
Kizárólag hagyományos technológiát alkalmaztok, mennyi ideig tart így egy bicskát elkészíteni?
Minden munkafolyamatot egyszerű eszközökkel, rengeteg kézimunkával végzünk, pl. nem szalagcsiszolóval dolgozunk, hanem csiszolóporban gurított parafa- illetve filckorongokon csiszolunk, amelyeket kaolinnal, faggyúval és szalonnával kenünk be, és ezen polírozzuk a bicska felületeit. A különböző munkafolyamatokhoz más méretű, fajtájú és eltérő szemcsézettségű parafakorongot használunk.

FORRÁS: SZANKOVITS KÉSESHÁZ ALKOTÓMŰHELY

De nagyon érdekes, hogy manapság mindent időben mérünk, az idő lett a legfőbb pénzérték. Sokan kérdezik tőlem is, hogy mennyi idő alatt készül el egy darab, és akkor az alapján számolgatják, hogy mennyit ér. Mi minden bicskát úgy készítünk, mintha magunknak csinálnánk. Nem törekszünk arra, hogy hetente egy bizonyos mennyiség elkészüljön, és van, hogy egyes darabokon akár hónapokig is dolgozunk. Minden tőlünk kikerülő darab a munkánkat, műhelyünket és nagyapám munkásságát is képviseli, ezért mindnek tökéletesnek, kifogástalan minőségűnek kell lennie. És talán ezért nem véletlen, hogy még mindig van olyan, hogy egy idős ember csak azért tér vissza hozzánk az unokájával, mert anno még a nagypapámtól vett bicskát.
Édesapád a szakmában egyedüliként viseli a Népművészet Mestere címet, te pedig népi iparművészként három egymást követő évben is elnyerted a Magyar Kézműves Remek díjat, milyen feladattal, szakmai kötelezettséggel jár mindez?
Népi iparművészek vagyunk, de ez nem azt jelenti, hogy nagypapám munkáit másoljuk. Mindig igyekszünk hozzátenni, gazdagítani a bicskákat akár motívumban, akár azzal, hogy a formájukat igazítjuk, hogy még kecsesebb, még markánsabb, még elegánsabb, még feszesebb legyen a formájuk. A mai pengék már újszerű, modernebb acélokból készülnek, és különleges, egzóta faanyagokat, pl. sivatagi vasfát használunk a markolatokhoz. De minden fejlesztésünk csak addig terjed, ameddig a hagyományokat még meg tudjuk őrizni. Mert abban hiszünk, hogy csak olyan bicskákat érdemes gyártani, amelyek a kor elvárásainak és ízlésének is megfelelnek.

Szankovits Tibor és a háttérben Örs fiaFORRÁS: SZANKOVITS KÉSESHÁZ ALKOTÓMŰHELY

Ezért folyamatosan bújjuk a könyvtárakban a régi könyveket, járjuk a vidéket, látogatjuk a múzeumokat és próbálunk mindig fejlődni. Édesapám a Népművészet Mestere címe és Magyar Tudományos Akadémia kitüntetése mellett számos rangos díjat elnyert már, amelyek mind azt mutatják, hogy jó úton járunk. És ha ilyen bizalmat kapunk, az arra sarkall minket, hogy még jobbat, még szebbet alkossunk, miközben igyekszünk tovább képezni magunkat, és sokszor egymástól is tanulni.


 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Amúgy én inkább késes vagyok , van két barátom Farkas Bertalan (emődi ) és Horváth Róbert (szintén emődi) késes mesterek akiknek a késeit használom !

Berci bátyám sorozat késeket készít ezáltal jóval olcsóbb árfekvésben : http://vadaszkes.hu/

Robi egy feltörekvő nagyon tehetséges egyedi kés készítő : https://www.egyedivadaszkesek.hu/kapcsolat

Ugyanakkor mégis ha a hátizsákba nyúlok késért ezt veszem elő a leghamarabb : Böker Magnum kombi bicska

magnum-bicska.jpg
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Csak a lynxes promó videóba nem raktak bele "búcsúi hülyeséget" amit dudi problémának tart. De azt a promó videót nem is pl a Mesterember követekező adásába szánják ezért nem is akartak bele ilyen jellegű "falsnak" tekinthető látványelemet.
Áthozom ide, mert nem bmp téma.
Nézd, én azt gondolom, hogy ezeket külön kell választani. Egy orosznak/magyarnak/amerikainak/stbnek, meg kell mutatni, hogy a hadsereg, amire milliárd szám költik a pénzedet igenis ott van a szeren, és ha valaki szórakozik az országoddal, azt megszexszualizálja hátulról.
Illetve a politikusoknak meg kell mutatni, hogy a technika az úgy ott van, de úgy, hogy csuhajja. A Vári féle miges bohóckodás pl.: katonailag totál értelmetlen volt, a típus képességeiről semmit, de semmit nem mondott el, viszont egy országgal hitette el, hogy az a pénz amit a honvédségre (nem) költöttek el, az bizony jó helyre megy.
Ez a videó ugyanez az oroszoknak. Egy promóció arról, hogy a mi gépünk olyan fasza hogy csak na. Meg a pénzes araboknak. De ettől az USA se mentes, lásd még F-35 seeing...
És a németek se:
Merthogy ez sem más mint bazári majomkodás.
De ezt miért kell számon kérni az oroszokon? És főleg miért kell leszarozni? Nekem mint érdeklődő laikusnak tetszett, annak ellenére is, hogy tudom ez semmi más mint eladjuk a hadsereget az adófizetőnek videó.
Ahogy ez is. És mégis rohadt látványos, és ha valaki betenné a megfelelő topikba nem kezdeném el szarozni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
Áthozom ide, mert nem bmp téma.
Nézd, én azt gondolom, hogy ezeket külön kell választani. Egy orosznak/magyarnak/amerikainak/stbnek, meg kell mutatni, hogy a hadsereg, amire milliárd szám költik a pénzedet igenis ott van a szeren, és ha valaki szórakozik az országoddal, azt megszexszualizálja hátulról.
Illetve a politikusoknak meg kell mutatni, hogy a technika az úgy ott van, de úgy, hogy csuhajja. A Vári féle miges bohóckodás pl.: katonailag totál értelmetlen volt, a típus képességeiről semmit, de semmit nem mondott el, viszont egy országgal hitette el, hogy az a pénz amit a honvédségre (nem) költöttek el, az bizony jó helyre megy.
Ez a videó ugyanez az oroszoknak. Egy promóció arról, hogy a mi gépünk olyan fasza hogy csak na. Meg a pénzes araboknak. De ettől az USA se mentes, lásd még F-35 seeing...
És a németek se:
Merthogy ez sem más mint bazári majomkodás.
De ezt miért kell számon kérni az oroszokon? És főleg miért kell leszarozni? Nekem mint érdeklődő laikusnak tetszett, annak ellenére is, hogy tudom ez semmi más mint eladjuk a hadsereget az adófizetőnek videó.
Ahogy ez is. És mégis rohadt látványos, és ha valaki betenné a megfelelő topikba nem kezdeném el szarozni.
Persze, de ezt ő is számonkéri bárkitől nem csak az oroszok hasonló videóitól mert ilyen természet.
(mondjuk a sörös videó az jól össszehozza a látványost az informatívval, mert kurva jó stabi kell hozzá)
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 4082
W

Wilson

Guest
Amúgy én inkább késes vagyok , van két barátom Farkas Bertalan (emődi ) és Horváth Róbert (szintén emődi) késes mesterek akiknek a késeit használom !

Berci bátyám sorozat késeket készít ezáltal jóval olcsóbb árfekvésben : http://vadaszkes.hu/

Robi egy feltörekvő nagyon tehetséges egyedi kés készítő : https://www.egyedivadaszkesek.hu/kapcsolat

Ugyanakkor mégis ha a hátizsákba nyúlok késért ezt veszem elő a leghamarabb : Böker Magnum kombi bicska

magnum-bicska.jpg
Érdekes, hogy még mindig minden magyar tájegységnek meg vannak a késkészítői.Amúgy a Böker Magnumot használod a vad kolibontásához is ?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Érdekes, hogy még mindig minden magyar tájegységnek meg vannak a késkészítői.Amúgy a Böker Magnumot használod a vad kolibontásához is ?
Szinte csak azt használom mert multifunkciós !

De van egy öreg barátom egy min 40éves DIGÉPES szalonnázóra hajazó bicskával fehér ing nyakkendőben egy szarvasbikát is simán kizsigerel úgy , hogy az ingét se hajtja fel és nem lesz véres !
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Szinte csak azt használom mert multifunkciós !

De van egy öreg barátom egy min 40éves DIGÉPES szalonnázóra hajazó bicskával fehér ing nyakkendőben egy szarvasbikát is simán kizsigerel úgy , hogy az ingét se hajtja fel és nem lesz véres !
Gondoltam látva rajta a fűrészt és a zsigerelő pengét:). Amúgy még mindig az a helyzet, hogy a vadászok többsége annak ellenére, hogy milliós puskákkal "szaladgál" a kései tekintetében már korántsem ennyire "igényes"?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 652
14 631
113
Amit 27:40 után mond FAM meg Puzsér - bő fél órán keresztül - az telitalálat. Még on-topik/on-fórum rész is van benne.


A top komment is zseniális:

Az előrefelé takarító Hegyi Barbara mindent elmond a magyarországi színjátszás 40 éve tartó állapotáról.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1711

Guest
Amit 27:40 után mond FAM meg Puzsér - bő fél órán keresztül - az telitalálat. Még on-topik/on-fórum rész is van benne.


A top komment is zseniális:

Az előrefelé takarító Hegyi Barbara mindent elmond a magyarországi színjátszás 40 éve tartó állapotáról.

Te jó ég, volt 97000+ olyan ember aki ebből több, mint 30 másodpercet hallgatott?
 
  • Vicces
Reactions: Pocok75
Status
Not open for further replies.