Ezeknél a PESCO projekteknél van már sikeresen végrehajtott befejezett projekt? Illetve vannak mögé határidők rendelve? Anélkül nekem csak izgalmas elméleti megbeszéléseknek tűnnek, 0 gyakorlati haszonnal.
Ami sztem még nagyon érdekes, az a
szlovákok vezette tüzérségi projekt.
Magyar és olasz részvétellel, elég szűk körú, hogy legyen belőle vmi. Ebből született az Eva.
Ez hogy áll?? A szlovák kormány adott már le rendelést, a gyártás tervezett indulása??? Olaszok?
Mi ezt saját gépre faraghatjuk, ha gondoljuk?
Nem mondanám, hogy pont ebbol szuletet az EVA, de biztos kiveszi a részét a projektból.
https://www.mosr.sk/data/files/4075_rocenka_2019_web-redux.pdf
Stála štruktúrovaná spolupráca PESCO (29-ik oldal)
A Szlovák Köztársaság 2017 decembere óta aktívan részt vesz az EU-államok állandó és strukturált együttműködésében a biztonság és a védelem területén. Kezdeményezte az Indirekt Tűz Támogatás (EuroArtillery) projekt létrehozását, amelyben koordinátorként tevékenykedik.
2018 februárjában elindította a projektet az első pozsonyi munkamegbeszéléssel az Európai Kompetencia-, Fegyverkezési és Technológiai Védelmi Ügynökség igazgatójának és nyolc ország küldötteinek jelenlétében. Ez a találkozó főként a projekt lehető legszélesebb körének és megfigyelőinek a megszerzésére szolgált, a közvetett tűzvédelem terén a jelenlegi európai képességek hiányosságainak feltárására, majd a projekt célkitűzéseinek kezdeti meghatározására. A projektet a védelmi közösség különböző fórumain és szintjein mutatták be, ideértve az ipari környezetet is, azzal a céllal, hogy a projektet bemutassák az európai védelmi ipar megfelelő képviselőinek. Az év során a Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériuma elemezte az európai országok képességeit a tüzérségi rendszerek területén. Az európai partnerek modernizációjáról szóló szakasz foglalkozott a kérdőívvel. Kilenc ország vett részt a felmérésben, köztük Hollandia, Németország és Svédország. Az ezekből a forrásokból nyert
információk és adatok áttekintését egy második, 2018. szeptemberi munkamegbeszélésen mutatták be, Pozsonyban. A találkozón részt vettek az EDA, tíz uniós ország képviselői, valamint a vezető európai fegyverkezési vállalatok képviselői. A Szlovák Köztársaság bemutatói, amelyek a felmérés eredményeit tartalmazták, a projekt kérdéseinek jobb eligazodását szolgálták a résztvevőknek.
A második munkamegbeszéléssel szinte párhuzamosan a VTSÚ Záhorie helyiségeiben a Vulcano lőszer statikus tesztelésére került sor a szlovákiai Eva-tarackban. Pozitív eredménye a projekt jövőjének ígéretévé vált.
2018 végén Magyarország hivatalosan pályázott a tagságra a projektben, és így három országra (SVK, IT, HU) kiterjesztette a partnerséget. A második találkozó eredménye a konkrét célok meghatározása volt, ill. területek, amelyeket a projekt tagjai tovább szeretnének fejleszteni. A megbeszélést követően Szlovákia elkészítette a projekt egyes alprojektjeinek műszaki specifikációjának tervezetét, amelyet a projekt tagjai jóváhagytak. A Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériuma 2019 elején benyújtotta az egyetértési nyilatkozat szövegtervezetét a projekt tagjainak.
2019 második felében a projekt tagjai véglegesítették a Harmonizált Katonai Követelmények dokumentum megfogalmazását, amelyet továbbítottak az Európai Bizottságnak, és amely a projekt ipari konzorcium általi megvalósításának egyik alapdokumentuma lesz. Pozsonyban, ahol a tárgyalások a projekt nyitott technikai kérdéseinek megoldására, a projekt további lépéseire és előrehaladására, valamint az európai védelmi ipar támogatását célzó uniós programokkal való esetleges kapcsolatára összpontosítottak.
2020-ban kétségtelenül bekerül az intelligens lőszerek előkészítése és tesztelése a meglévő fegyverplatformokon, valamint a közös tűzvédelmi rendszer fejlesztése.