A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Ezeknél a PESCO projekteknél van már sikeresen végrehajtott befejezett projekt? Illetve vannak mögé határidők rendelve? Anélkül nekem csak izgalmas elméleti megbeszéléseknek tűnnek, 0 gyakorlati haszonnal.

10 PESCO projektben veszünk részt a 47-ből.

Egyet vezetünk:
(INTEGRÁLT EURÓPAI KÖZÖS KÉPZÉSI ÉS SZIMULÁCIÓS KÖZPONT EUROSIM)
Franci, lengyel, német és szlovén részvétellel.
2019 végén indult.
célja egy európai uniós többnemzeti, összhaderőnemi műveletek leképezésére alkalmas szimulációs rendszer kialakítása a tagországok haderőinek közös kiképzése és gyakoroltatása érdekében – nyilatkozta Maróth Gáspár kormánybiztos. Hozzátette: a szimulációs rendszer alappillére egy olyan információbiztonsági követelményeket kielégítő adatkapcsolat, amely biztosítja az egymástól távol telepített szimulátorok valós idejű összekapcsolását. A megvalósítás és a nemzetközi együttműködés koordinációja érdekében, Magyarországon várpalotai székhellyel kialakításra kerül a program gerincéül szolgáló helyi, nemzeti szintű szimulációs központ. A képesség megteremtése nagymértékben hozzájárulhat a közös európai haderő létrehozására irányuló törekvések sikeréhez – tette hozzá.

Azóta erről nem sok hír jött.....de mondjuk a többiről sem.


Ami sztem még nagyon érdekes, az a szlovákok vezette tüzérségi projekt.
Magyar és olasz részvétellel, elég szűk körú, hogy legyen belőle vmi. Ebből született az Eva.
180517_pozsony_ideb_blog_eva_1.jpg

Ez hogy áll?? A szlovák kormány adott már le rendelést, a gyártás tervezett indulása??? Olaszok?
Mi ezt saját gépre faraghatjuk, ha gondoljuk?
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
A közelieken látszik, hogy a Gripenek festése elég viseltes már. Meg a külső üzemanyagtartályoké. Mondjuk ez a matt festés átka is. De az ahol már teljesen lejött a festék (tartály orra, segédhajtómű ajtaja) elég gáz. Tudja valaki, hogy milyen gyakran felületkezelik újra a vadászgépeket?
A gépeket lízingeljük, szerintem ez a svédek dolga.
 
  • Tetszik
Reactions: zulu

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 995
13 301
113
Ezeknél a PESCO projekteknél van már sikeresen végrehajtott befejezett projekt? Illetve vannak mögé határidők rendelve? Anélkül nekem csak izgalmas elméleti megbeszéléseknek tűnnek, 0 gyakorlati haszonnal.

Ami sztem még nagyon érdekes, az a szlovákok vezette tüzérségi projekt.
Magyar és olasz részvétellel, elég szűk körú, hogy legyen belőle vmi. Ebből született az Eva.
180517_pozsony_ideb_blog_eva_1.jpg

Ez hogy áll?? A szlovák kormány adott már le rendelést, a gyártás tervezett indulása??? Olaszok?
Mi ezt saját gépre faraghatjuk, ha gondoljuk?

Nem mondanám, hogy pont ebbol szuletet az EVA, de biztos kiveszi a részét a projektból.
https://www.mosr.sk/data/files/4075_rocenka_2019_web-redux.pdf
Stála štruktúrovaná spolupráca PESCO
(29-ik oldal)

A Szlovák Köztársaság 2017 decembere óta aktívan részt vesz az EU-államok állandó és strukturált együttműködésében a biztonság és a védelem területén. Kezdeményezte az Indirekt Tűz Támogatás (EuroArtillery) projekt létrehozását, amelyben koordinátorként tevékenykedik. 2018 februárjában elindította a projektet az első pozsonyi munkamegbeszéléssel az Európai Kompetencia-, Fegyverkezési és Technológiai Védelmi Ügynökség igazgatójának és nyolc ország küldötteinek jelenlétében. Ez a találkozó főként a projekt lehető legszélesebb körének és megfigyelőinek a megszerzésére szolgált, a közvetett tűzvédelem terén a jelenlegi európai képességek hiányosságainak feltárására, majd a projekt célkitűzéseinek kezdeti meghatározására. A projektet a védelmi közösség különböző fórumain és szintjein mutatták be, ideértve az ipari környezetet is, azzal a céllal, hogy a projektet bemutassák az európai védelmi ipar megfelelő képviselőinek. Az év során a Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériuma elemezte az európai országok képességeit a tüzérségi rendszerek területén. Az európai partnerek modernizációjáról szóló szakasz foglalkozott a kérdőívvel. Kilenc ország vett részt a felmérésben, köztük Hollandia, Németország és Svédország. Az ezekből a forrásokból nyert információk és adatok áttekintését egy második, 2018. szeptemberi munkamegbeszélésen mutatták be, Pozsonyban. A találkozón részt vettek az EDA, tíz uniós ország képviselői, valamint a vezető európai fegyverkezési vállalatok képviselői. A Szlovák Köztársaság bemutatói, amelyek a felmérés eredményeit tartalmazták, a projekt kérdéseinek jobb eligazodását szolgálták a résztvevőknek. A második munkamegbeszéléssel szinte párhuzamosan a VTSÚ Záhorie helyiségeiben a Vulcano lőszer statikus tesztelésére került sor a szlovákiai Eva-tarackban. Pozitív eredménye a projekt jövőjének ígéretévé vált. 2018 végén Magyarország hivatalosan pályázott a tagságra a projektben, és így három országra (SVK, IT, HU) kiterjesztette a partnerséget. A második találkozó eredménye a konkrét célok meghatározása volt, ill. területek, amelyeket a projekt tagjai tovább szeretnének fejleszteni. A megbeszélést követően Szlovákia elkészítette a projekt egyes alprojektjeinek műszaki specifikációjának tervezetét, amelyet a projekt tagjai jóváhagytak. A Szlovák Köztársaság Védelmi Minisztériuma 2019 elején benyújtotta az egyetértési nyilatkozat szövegtervezetét a projekt tagjainak. 2019 második felében a projekt tagjai véglegesítették a Harmonizált Katonai Követelmények dokumentum megfogalmazását, amelyet továbbítottak az Európai Bizottságnak, és amely a projekt ipari konzorcium általi megvalósításának egyik alapdokumentuma lesz. Pozsonyban, ahol a tárgyalások a projekt nyitott technikai kérdéseinek megoldására, a projekt további lépéseire és előrehaladására, valamint az európai védelmi ipar támogatását célzó uniós programokkal való esetleges kapcsolatára összpontosítottak. 2020-ban kétségtelenül bekerül az intelligens lőszerek előkészítése és tesztelése a meglévő fegyverplatformokon, valamint a közös tűzvédelmi rendszer fejlesztése.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Ok, ennek ennek ellenére nem változott semmi, viszont jön a sok új technika. Hiába van kijelentve, a rendszerben lévők (akik a régi "értékeket" képviselik) maguktól nem fognak változtatni, mert még ha szeretne sem feltétlenül tudna. (lsd Szolnok, H145-ök megérkeztek mindenféle infrastrukturális fejlesztés nélkül..utólag kényszerből kezdtek lefedéseket intézni...mert előtte mit gondoltak, majd a szabad ég alatt tárolják őket?

És pont ezért (is) fontosak a nyugati képzések (kiváló példa NFTC), hogy a tudáson kívül szocializálódjanak is az emberek, változzon a mentalitás.

Jó de ezt pontosan tudtuk, hogy így lesz, nem is várható el, hogy egy tíz évvel nyugdíj előtt álló katona betanuljon egy olyan technikai eszköz kezelését, amelyet gyakorlatilag csak már nyugállományba vonulása után fog ténylegesen is alkalmazni, ezért kellett (volna) a régi technikát nem szétbarmolni, hanem 10-20 év alatt kifuttatni, és vegyesen alkalmazni, különösen, hogy tisztelet a kivételnek, de az újonnan beszerzett eszközök mennyiségileg nem is elegendőek. Ezért nem lehet a roncstelepet túlélt maradék használható eszközöket most örömünkben kidobni (nem írom ide melyeket, mert nem vitaindítónak szántam), ez alól kivételt képeznek a már visszafordíthatatlan állapotba került eszközök, pl. MIG-29, 21)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Jó de ezt pontosan tudtuk, hogy így lesz, nem is várható el, hogy egy tíz évvel nyugdíj előtt álló katona betanuljon egy olyan technikai eszköz kezelését, amelyet gyakorlatilag csak már nyugállományba vonulása után fog ténylegesen is alkalmazni, ezért kellett (volna) a régi technikát nem szétbarmolni, hanem 10-20 év alatt kifuttatni, és vegyesen alkalmazni, különösen, hogy tisztelet a kivételnek, de az újonnan beszerzett eszközök mennyiségileg nem is elegendőek. Ezért nem lehet a roncstelepet túlélt maradék használható eszközöket most örömünkben kidobni (nem írom ide melyeket, mert nem vitaindítónak szántam), ez alól kivételt képeznek a már visszafordíthatatlan állapotba került eszközök, pl. MIG-29, 21)
Szerintem ő a “ jóvanazúgy meg az eddig is így szoktuk eztán is jó lesz az" mentalitásra gondol ami minden fejlődés kerékkötője.
Amúgy meg ha nem lehet rá átképezni akkor alkalmatlan (nem is igen hallottam még amúgy még idősebb kollégáktól sem, hogy nem lehetett volna újabbra átképezni, max van aki a nyelvvel kevésbé boldogul de mégis megtanulta az új eszköz kezelését), de ez nem a végrehajtó állomány problémája szokott lenni hanem a minisztériumba szakadt ötvenes évei végén járó alezredes bácsiké akik azt hiszik néha, hogy 1990-van.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Szerintem ő a “ jóvanazúgy meg az eddig is így szoktuk eztán is jó lesz az" mentalitásra gondol ami minden fejlődés kerékkötője.
Amúgy meg ha nem lehet rá átképezni akkor alkalmatlan (nem is igen hallottam még amúgy még idősebb kollégáktól sem, hogy nem lehetett volna újabbra átképezni, max van aki a nyelvvel kevésbé boldogul de mégis megtanulta az új eszköz kezelését), de ez nem a végrehajtó állomány problémája szokott lenni hanem a minisztériumba szakadt ötvenes évei végén járó alezredes bácsiké akik azt hiszik néha, hogy 1990-van.

Ja ez így van, viszont ritkán van ekkora különbség, mint most például egy D-20 és egy Pzh között. Én mondjuk nagyon sajnálnám azt (és borzasztó méltánytalanság is lenne) akit mondjuk 8 évvel a nyugdíj előtt alkalmatlanság miatt kirúgnák, mert ezt már nem akarná bevállalni. Miközben az eredeti eszközzel még mosolygós arccal el lenne a nyugdíjig (és lehet hogy kisujjában is lenne a kezelése).
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Ja ez így van, viszont ritkán van ekkora különbség, mint most például egy D-20 és egy Pzh között. Én mondjuk nagyon sajnálnám azt (és borzasztó méltánytalanság is lenne) akit mondjuk 8 évvel a nyugdíj előtt alkalmatlanság miatt kirúgnák, mert ezt már nem akarná bevállalni. Miközben az eredeti eszközzel még mosolygós arccal el lenne a nyugdíjig (és lehet hogy kisujjában is lenne a kezelése).
Nem tudom elképzelni azt, hogy valaki ne tudja megtanulni egy olyan eszköz kezelését amire háborús időben gyorstalpalóval kéne embert kiképezni. De amugy akkor viszik mási beosztásba amit el tud látni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Ami sztem még nagyon érdekes, az a szlovákok vezette tüzérségi projekt.
Magyar és olasz részvétellel, elég szűk körú, hogy legyen belőle vmi. Ebből született az Eva.
180517_pozsony_ideb_blog_eva_1.jpg

Ez hogy áll?? A szlovák kormány adott már le rendelést, a gyártás tervezett indulása??? Olaszok?
Mi ezt saját gépre faraghatjuk, ha gondoljuk?
Ahogy @PavolR is írta, az EVA nem ebből lett, csak ahhoz kötődően csinálják a többi fejlesztést. Én múltkor olvastam, hogy maga a fejlesztés elsősorban a lőszerek, tűzvezető rendszereket érinti elsősorban.
Azt gondolom, hogy ehhez nem véletlenül csatlakoztunk, mint ahogy az olaszok sem. A szűk kör azt jelenti, hogy szerintem ezek az országok direktben is be szeretnék szerezni ezen rendszereket. A többi országnak saját rendszerei vannak (PZH2000, Caesar, Krab, AS-90, Archer) Nekünk semmi nincs, az olaszok meg elvileg PZH-znak, de lehet hogy lenne náluk is értelme, ha az egyre több kerekes járművet is szervezetileg kerekes önjáró tüzérséggel látnák el.
A szlovákok meg azért nem rendeltek még EVA-t, mert ők Zuzana-t fognak rendelni (talán már be is rendelték). Az ugyebár az EVA tornyos verziója. Gyakorlatilag minden egyezik, csak a robotizált tárolók kisebbek az EVA-n (12 töltet), valamint az ez egész miskulanciát páncéllemezekkel toronyba foglalták.
Igazság szerint nekik ez csak több GDP-t jelent, de én nem nagyon érezném hatalmas előnynek a körbeforgatható tornyot. Sőt, a nagyobb torony még rontja is a terepjáró képességet.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 995
13 301
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
A Volcano muníció PZH2000-en is már régen ki volt próbalva, tehát ez a rendszer biztosan kompatibilis lesz majd a projektben kifejlesztet munícióval:
https://www.diehl.com/defence/en/pr...ed-munition-qualification-ready-for-fielding/
2020 és 2022 kozott lesz leszálitva 25 db Zuzana 2 a szlovák hadseregnek: https://www.armadninoviny.cz/slovenska-armada-ziska-samohybne-houfnicee-zuzana-2.html
Most mennyinél járnak a 25-ből?

Ahogy @PavolR is írta, az EVA nem ebből lett, csak ahhoz kötődően csinálják a többi fejlesztést. Én múltkor olvastam, hogy maga a fejlesztés elsősorban a lőszerek, tűzvezető rendszereket érinti elsősorban.
Azt gondolom, hogy ehhez nem véletlenül csatlakoztunk, mint ahogy az olaszok sem. A szűk kör azt jelenti, hogy szerintem ezek az országok direktben is be szeretnék szerezni ezen rendszereket. A többi országnak saját rendszerei vannak (PZH2000, Caesar, Krab, AS-90, Archer) Nekünk semmi nincs, az olaszok meg elvileg PZH-znak, de lehet hogy lenne náluk is értelme, ha az egyre több kerekes járművet is szervezetileg kerekes önjáró tüzérséggel látnák el.
A szlovákok meg azért nem rendeltek még EVA-t, mert ők Zuzana-t fognak rendelni (talán már be is rendelték). Az ugyebár az EVA tornyos verziója. Gyakorlatilag minden egyezik, csak a robotizált tárolók kisebbek az EVA-n (12 töltet), valamint az ez egész miskulanciát páncéllemezekkel toronyba foglalták.
Igazság szerint nekik ez csak több GDP-t jelent, de én nem nagyon érezném hatalmas előnynek a körbeforgatható tornyot. Sőt, a nagyobb torony még rontja is a terepjáró képességet.
A PESCO projekttel együtt vmi központi anyagi támogatás is jár vagy minden résztvevő állam beszáll a buliba?
Tehát ha a lőszereket és a tűzvezető rendszert fejlesztik, akkor a mi részvételünk a projektben mit jelent? A végén ehhez az anyagi hozzájárulásunk mértékében hozzájutunk, közös tulajdonú fejlesztés lesz?? Nem teljesen értem a részvétel előnyét.
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Most mennyinél járnak a 25-ből?


A PESCO projekttel együtt vmi központi anyagi támogatás is jár vagy minden résztvevő állam beszáll a buliba?
Tehát ha a lőszereket és a tűzvezető rendszert fejlesztik, akkor a mi részvételünk a projektben mit jelent? A végén ehhez az anyagi hozzájárulásunk mértékében hozzájutunk, közös tulajdonú fejlesztés lesz?? Nem teljesen értem a részvétel előnyét.
Mi nem fogunk venni Suzannát
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 995
13 301
113
Most mennyinél járnak a 25-ből?
Covid miatt késnek, de december 15-ig le lesz szállítva az elso 5 darab.

A PESCO projekttel együtt vmi központi anyagi támogatás is jár vagy minden résztvevő állam beszáll a buliba?
Tehát ha a lőszereket és a tűzvezető rendszert fejlesztik, akkor a mi részvételünk a projektben mit jelent? A végén ehhez az anyagi hozzájárulásunk mértékében hozzájutunk, közös tulajdonú fejlesztés lesz?? Nem teljesen értem a részvétel előnyét.
A projektnek valoszinuleg van EU-s támogatása is.
A tuzvezeto rendszerbe sok olyan elem van, amibe elméletileg beszálhatnátok. Hogyan áltok például tuzérségi radarok terén? Meteorológiai eszkozok?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Covid miatt késnek, de december 15-ig le lesz szállítva az elso 5 darab.


A projektnek valoszinuleg van EU-s támogatása is.
A tuzvezeto rendszerbe sok olyan elem van, amibe elméletileg beszálhatnátok. Hogyan áltok például tuzérségi radarok terén? Meteorológiai eszkozok?
Tibi bácsi azt nyilatkozta, hogy része a PZH beszerzésnek, szóval valami van.
 
  • Tetszik
Reactions: PavolR

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
A PESCO projekttel együtt vmi központi anyagi támogatás is jár vagy minden résztvevő állam beszáll a buliba?
Tehát ha a lőszereket és a tűzvezető rendszert fejlesztik, akkor a mi részvételünk a projektben mit jelent? A végén ehhez az anyagi hozzájárulásunk mértékében hozzájutunk, közös tulajdonú fejlesztés lesz?? Nem teljesen értem a részvétel előnyét.
Fogalmam sincs, de ha tippelnem kellene, akkor a résztvevő országok esetleg olcsóbban kaphatják a lövegeket. Mert ugye a fejlesztésbe tevékenyen is részt vesznek. Gondolom, hogy a fejlesztési költségeket nekik nem kell kifizetni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Mi nem fogunk venni Suzannát
Lemaradt az írásjel a végéről! :)
Mondjuk azt én nem is bánnám. Mármint, hogy nem veszünm Zuzana-t, de az EVA miatt szomorú lennék! Persze az sem baj, ha egy második osztályt is berendelünk PZH-ból, de azért ha azt mondanák, hogy érkezni fog még 50-70db EVA, akkor nem lennék csalódott! Hogy PZH nem fog ennyi jönni, abban tökéletesen biztos vagyok!